Archive for Listopad, 2016

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

dscf0383W dniu 25.11.2016r. oddziały przedszkolne oraz klasy I-III uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem Misiem. Uroczysty dzień rozpoczął się od układania przyniesionych misiów w „Krainie Pluszowego Misia”. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię święta, wspólnie recytowały „Życzenia dla Misia”. Dla dzieci w tym dniu w przedszkolu przygotowano wiele atrakcji: zabawy, konkursy, quizy. Po konkursach przedszkolaki wspólnie bawiły się i tańczyły w dyskotece „Pluszowego Misia”. Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci pozowały do zdjęć grupowych w „Krainie Pluszowego Misia” ze swoimi ulubieńcami. Nie zabrakła również „Małego, co nieco”, które ukryło się w misiowych piniatach. Dla klas I-III przygotowano konkurs na najciekawsze przebranie za przyjaznego, pluszowego misia. Więcej »

SUKCES UCZENNIC ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 3 W KONKURSIE HISTORYCZNYM

dscf0656Z okazji 550 rocznicy podpisania pokoju toruńskiego 1466-2016r, przez Warmińsko-Mazurski Urząd Marszałkowski, Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie i Muzeum Historyczne w Ełku, zorganizowany został dla uczniów województwa konkurs historyczny pt. „MOJA MAŁA OJCZYZNA I ZAKON KRZYŻACKI”. Dwie uczennice naszej szkoły – Agata Ożga i Nikola Anuszewska zdecydowały się wziąć w nim udział. Praca konkursowa polegała na stworzeniu samodzielnego projektu multimedialnego na temat „Moja mała ojczyzna i Zakon Krzyżacki”. Uczennice pod kierunkiem nauczycielki historii p. Doroty Sterniak wykonały projekty konkursowe. W prezentacjach obie uczennice wykazały się znajomością zagadnień historycznych dotyczących historii Zakonu Krzyżackiego w latach 1226-1525. W swych pracach konkursowych Agata i Nikola zawarły zagadnienia z historii powstania i działalności Zakonu Krzyżackiego, okoliczności sprowadzenia go na ziemie polskie, podboju Prus przez Krzyżaków, wojny 13-letniej, sekularyzacji Zakonu oraz struktury państwa zakonnego. Nie pominęły również historii zamku krzyżackiego w Kętrzynie. Nowatorski sposób ujęcia tematu i atrakcyjność projektów sprawiły, że w kategorii szkół podstawowych – Szkoła Podstawowa nr 3 w Kętrzynie reprezentowana przez obie uczennice zajęła 2 miejsce w województwie warmińsko-mazurskim.

Więcej »

XII FESTIWAL MŁODYCH WYKONAWCÓW PIOSENKI

7a26 listopada 2016 r. w  kinie „Gwiazda” odbył się XII Festiwal Młodych Wykonawców Piosenki zorganizowany przez Kętrzyńskie Centrum Kultury.  Z naszej szkoły wzięły w nim udział dwie uczennice: Ala Bepirszcz i Agata Ożga.  Ala zaśpiewała piękną piosenkę pt. „Zakochany Pierrot” i zajęła pierwsze miejsce w swojej kategorii wiekowej.

Gratulujemy sukcesu! Więcej »

LAURA ROGUSZKA LAUREATKĄ OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO „OBRAZKI Z SIENKIEWICZA”

20161014_160513abW związku z obchodzonym „Rokiem Sienkiewicza” uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Obrazki z Sienkiewicza”, którego organizatorami byli: Parlamentarny Zespół ds. Dzieci oraz senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu. Celem konkursu była popularyzacja twórczości Henryka Sienkiewicza wśród dzieci i młodzieży, a dzięki temu pogłębienie świadomości narodowej i dumy z polskości, wzbogaconych o wartości uniwersalne obecne w twórczości pisarza. Do konkursu przystąpiło siedmioro uczniów naszej szkoły. Dzieci wykazały się dużą kreatywnością i znajomością różnych technik plastycznych. Ogromny sukces odniosła ucz. kl. IV Laura Roguszka, która została laureatką konkursu. Komisja wyróżniła również prace Aleksandry Domaszczyńskiej, Patrycji Sobieckiej i Aleksandra Wojciechowskiego. Nagrody wręczyła naszym uczniom senator pani Małgorzata Kopiczko. Więcej »

ZAJĘCIA OTWARTE W GR. I „0”

Zajęcia otwarte w przedszkolu to spotkania, dzięki którym rodzic ma okazję zobaczyć, jak jego dziecko funkcjonuje w swojej grupie przedszkolnej. 22 listopada w grupie I „0” odbyły się zajęcia otwarte pt. „Świat dinozaurów”. Celem było zgłębienie tematyki „strasznych jaszczurów”, rozbudzenie ciekawości dziecka tematyką prehistorii. Wspólnie, poprzez różne aktywności dzieci, poszukiwały odpowiedzi na pytania:, „Kiedy żyły dinozaury? Gdzie mieszkały? Jak wyglądały? Co jadły? Jak się rodziły? Jak i kiedy wyginęły? Skąd wiemy, że istniały?” To tylko niektóre z pytań, które nurtowały naszych małych odkrywców. Tyranozaur, Stegozaur, Triceratops, Diplodok – nazwy tych dinozaurów towarzyszyły nam przez cały dzień, w którym nasza sala zamieniała się w „Park Jurajski”. Dzień obfitował w przyjazną atmosferę, pełną śmiechu i radości, ale i kreatywnego zapału oraz skupienia. Mam nadzieję, że ten dzień rozbudził zainteresowania moich podopiecznych oraz na długo zagości w ich pamięci. Więcej »

CZY WIELBŁĄD PRZEJDZIE ULICAMI KĘTRZYNA?

logoWspólnie wygrajmy wielbłąda dla Naszego Orszaku Trzech Króli 2017!
Wystarczy oddać swój głos na poniższej stronie:
Głosowanie trwa od 15 listopada 2016 od godz. 12.00 do 30 listopada 2016 do godz. 12.00!
Jedna osoba może zagłosować tylko raz, każdy głos się liczy. Zagłosuj i podaj dalej!!!

LIST Z OKAZJI OGÓLNOPOLSKIEGO DNIA PRAW DZIECKA

Wielce Szanowni Państwo,

20 listopada w Polsce – po raz trzeci w historii – obchodzimy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. W ciągu całego roku nie ma lepszego momentu, aby mocniej niż zwykle upominać się o poszanowanie praw najmłodszych oraz uznanie ich podmiotowości. To dzień, w którym wyjątkowego znaczenia nabiera proste pytanie zadane dziecku: „Które prawo jest dla Ciebie najważniejsze?”

To pytanie, które ma wartość tysiąca prezentów i jest kluczem otwierającym drzwi do świata pełnego tajemnic – świata dziecka, z którym nie wszystkim dorosłym jest po drodze, świata, który nierzadko przegrywa z codziennymi obowiązkami i zwyczajnym brakiem czasu. Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka to najlepsza chwila, aby tego klucza użyć.

Z ogromną dumą obserwuję jak z każdym rokiem, w całym kraju przybywa listopadowych inicjatyw upowszechniających prawa dziecka. Cieszę się przede wszystkim, że ich autorami są wspólnie – dzieci i dorośli. W przedszkolach i szkołach uważnie analizowane są przepisy Konwencji o prawach dziecka, przypominane są ponadczasowe myśli Janusza Korczaka, ale przede wszystkim ze szczególną uwagą słucha się tego, co dzieci chcą powiedzieć. To wyraźny sygnał, że międzypokoleniowy dialog poświęcony elementarnym wartościom, leżącym u podstaw człowieczeństwa jest rzeczywistością.

Bez wątpienia – 20 listopada to święto dzieci i dorosłych. Czas uśmiechu, refleksji, rozmów o dziecięcych potrzebach, troskach i doskonały moment na zadanie niezadanych dotychczas pytań. Z całego serca życzę wszystkim dzieciom i dorosłym, aby w Ogólnopolskim Dniu Praw Dziecka znaleźli na nie tylko te właściwe odpowiedzi. 

Z wyrazami szacunku
Marek Michalak

PRZEDSZKOLAKI NA BASENIE

wp_20161118_10_39_29_proTo już trzeci miesiąc jak traw innowacja pedagogiczna w grupie „0”. Tym razem Pani Marta wraz z rodzicami zorganizowała wyjazd na basen.  Dzieci miały możliwość wysłuchania wskazówek ratownika, dowiedziały się jak bezpiecznie korzystać z basenu. Przed wejściem do wody uczestniczyły w mini rozgrzewce. Zabawy w brodziku urozmaicały akcesoria typu: piłki, koła, pianki. Rodzice zaopiekowali się przedszkolakami w tak doskonały sposób, że dzieci nie czuły lęku przed wejściem do wody, jak również ani przez chwilę się nie nudziły. Wielką atrakcją była możliwość skorzystania z jacuzzi , mogły również pooddychać w saunie, komnacie solnej oraz lodowej . Były to pierwsze tego typu zajęcia na basenie. Ten dzień na pewno na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków. Więcej »

KONKURS KRASOMÓWCZY MŁODZIEŻY SZKOLNEJ

Dnia 19.11.2016r. odbył się Konkurs Krasomówczy organizowany przez Zarząd Oddziału PTTK w Kętrzynie. Celem konkursu było rozbudzenie umiejętności poprawnego i jasnego formułowania myśli, wzbogacanie języka ojczystego oraz rozbudzenie zamiłowań krajoznawczych. W konkursie wzięło udział około 20 uczniów. Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Milena Małż (kl. III), Olga Łozowska (kl. IV), Laura Roguszka (kl. IV), Agata Ożga kl. VIb).

Wyniki konkursu:

II miejsce – Agata Ożga,

IV miejsce – Milena Małż,

V miejsce – Olga Łozowska,

VI miejsce – Laura Roguszka.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe i dyplomy.

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy kolejnych sukcesów! Więcej »

MALI RADIOWCY

W ramach innowacji pedagogicznej zeróweczka Pani Marty Mierzwickiej uczestniczyła w lekcji historycznej, którą poprowadził Pan Tadeusz Korowaj. Przedszkolaki bardzo dobrze radziły sobie ze wszystkimi zagadkami dotyczącymi zabytków Kętrzyna. Rozpoznali m.in. takie zabytki jak Loża Masońska, stadnina czy Kościół Św. Jerzego. Następnie dzieci odwiedziły Radio Barcja. Pan Tadeusz wytłumaczył, na czym polega praca radiowca, do czego służy rejestrator oraz konsola. Następnym krokiem ku radiowemu doświadczaniu była rozmowa na żywo na antenie Radia Barcja. Z Panią Dorotą Gawerską rozmawiali uczniowie Gabrysia Moszczyńska i Aleksander Wardak oraz wychowawczyni grupy. Dzieci opowiadały o swojej szkole, grupie i o Kętrzynie. Więcej »

„W KRAJU MIESZKA I …”

dscf024915 listopada w hali MOSiR odbył się międzyszkolny turniej „W kraju Mieszka  I …”. Patronat nad turniejem sprawował Burmistrz Miasta pan Krzysztof Hećman. Celem turnieju było uczczenie 1050 rocznicy przyjęcia chrztu przez Polskę, pogłębienie wiedzy o działalności Kętrzyńskiego Stowarzyszenia Oświatowego oraz sportowa rywalizacja. Zadaniem uczniów było: przeczytanie fragmentu legendy, zaprezentowanie tańca Mieszka I z Dobrawą, udział w konkurencjach sportowych i konkursach plastycznych. Ponadto dzieci musiały wykazać się wiedzą o historii Polski, dynastii Piastów  oraz  o Kętrzyńskim Stowarzyszeniu Oświatowym. Nasza szkoła zajęła III miejsce. Z rąk pana  Burmistrza Krzysztofa Hećmana dzieci otrzymały pamiątkowy dyplom i zestaw książek, które zasilą zasoby szkolnej biblioteki. Więcej »

OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

dscf015010 listopada, jak co roku, w związku z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia poświęcona 98 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie klasy 6a pod kierunkiem nauczycielki historii p. D. Sterniak przygotowali montaż słowno – muzyczny i przedstawili społeczności szkolnej postacie i wydarzenia związane z tym najważniejszym dla Polaków świętem państwowym. Informacje na temat dążeń narodu polskiego do odbudowy państwa i walk podjętych przez Polaków, przeplatały się z okolicznościowymi wierszami i pieśniami patriotycznymi zaśpiewanymi przez szkolny chór, który wykonał pieśni takie jak „Rota”, „My, pierwsza brygada”, „Szara piechota” czy „Raduje się serce”. Dekoracje na uroczystość wykonała p. D. Mendala, szkolny chór przygotowała p. E. Maciak, zaś o sprawny sprzęt zadbał ks. Paweł.

Więcej »

SUKCES ZUZI LESIK W POWIATOWYM KONKURSIE HISTORYCZNYM

dscf0154abPowiatowy Dom Kultury w Kętrzynie ogłosił w październiku konkurs historyczny „Ścieżkami Powiatu Kętrzyńskiego”. Celem konkursu było m.in. pogłębienie wiedzy o historii powiatu kętrzyńskiego, podjęcie badań nad historią swojej rodziny i miejsca zamieszkania oraz przywracanie pamięci ludziom, którzy pozostawili po sobie zachowany obecnie krajobraz kulturowy. Zuzia Lesik z klasy 5 b podjęła się wykonania pracy poświęconej członkom swojej rodziny i ich powiązaniom z powiatem kętrzyńskim. Kunszt i estetyka wykonanej przez Zuzię pracy sprawił, że organizatorzy konkursu przyznali jej zaszczytne 2 miejsce. W dniu 10 listopada uczennica osobiście w Powiatowym Domu Kultury odebrała nagrodę. GRATULACJE!!! Więcej »

BEZPIECZNE PRZEDSZKOLE PROMUJE INNOWACJE

wp_20161103_10_04_15_pro

Bezpieczne Przedszkole na swoich stronach portalu społecznościowego wspomina i promuje prowadzoną w naszej szkole innowację pedagogiczną. Zapraszamy na poniższy link.

https://web.facebook.com/Bezpieczne-Przedszkole-190198471070462/?hc_ref=PAGES_TIMELINE

SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI KOMENDY POWIATOWEJ POLICJI W KĘTRZYNIE

dscf004504.11.2016r. odbyło się w naszej szkole spotkanie ucz. klas IV – VI z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie. Tematem spotkania było zachowanie na drodze w okresie jesienno – zimowym. Nasi Goście zwrócili uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać na uczniów i omówili sposoby unikania lub pokonywania ich. Policjanci uczulili także uzniów, aby zawsze pamiętali o zapinaniu pasów podczas podróży samochodem. Ponadto podkreślili, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które każdy uczeń powinien nosić. W czasie spotkanie podjęto również temat z zakresu cyberprzemocy. Policjanci poinformowali uczniów, że nie należy ufać osobom, z którymi zawierają znajomość poprzez Internet, że należy być ostrożnym w kontaktowaniu się z innymi za pośrednictwem komunikatorów i że nie należy przyjmować niczego od osób obcych oraz o tym, gdzie należy zwrócić się o pomoc w razie, gdyby taka sytuacja miała miejsce. Więcej »