Archive for Kwiecień, 2017

SZKOLNI MISTRZOWIE ORTOGRAFII 2016/2017

O tytuł Mistrza Ortografii ubiegali się uczniowie klas III – VI. W kwietniu odbywały się eliminacje klasowe i szkolne. W toku tych eliminacji wyłoniono Mistrzów, którzy w dniu 5 maja 2017 roku będą reprezentować naszą szkołę w XXII MIEJSKIM KONKURSIE ORTOGRAFICZNYM SZKÓŁ PODSTAWOWYCH. Konkurs miał na celu wdrażanie uczniów do świadomego posługiwania się poznanymi zasadami ortograficznymi i interpunkcyjnymi, wyczulenie uczniów na poprawność i estetykę języka polskiego. Więcej »

LEKCJA HISTORII DLA NAJMŁODSZYCH

20170427_100615

Przedszkolaki z Gr I pod kierunkiem pani Marty Mierzwickiej udały się na wycieczkę autokarową do Wilczego Szańca. To już kolejny etap realizacji prowadzonej w tej grupie innowacji pedagogicznej. Najważniejszym celem wycieczki było pogłębianie znajomości krajoznawczo – turystycznej naszego regionu. Zwiedzanie Wilczego Szańca rozpoczęło się już od parkingu. Na jego środku dzieci zobaczyły ruiny dawnej przepompowni wody pitnej. Tuż obok znajduje się plansza przedstawiająca plan kwatery i przebieg trasy zwiedzania, z którą zapoznały się przedszkolaki. W trakcie spaceru baczni obserwatorzy zauważyli wystające rury w pozostałościach po garażach i pomieszczeniach mieszkalnych. Nauczycielka wytłumaczyła, że rury te miała za zadanie odprowadzać nadmiar wody z dachu, na którym w misach była ziemia i rosła trawa, mech i drzewa, element maskujący. Największe jednak wrażenie zrobił najwyższy i najpotężniejszy bunkier gościnny, który miał podwójne ściany i podwójne stropy. Nazywany bunkrem w bunkrze. Oczywiście podczas zwiedzania każdy przedszkolak podparł „opadającą” ścianę bunkra kijem w obawie przed zawaleniem. Dzieci zadawały bardzo dużo pytań i były żywo przejęte historią tego miejsca. Zgodnie stwierdzili, że Mazury są bardzo ciekawym i pięknym regionem a żywa lekcja historii mogłaby być codziennie. Więcej »

POWIATOWY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO

20170425_10543625 kwietnia 2017 roku odbył się Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego dla klas 1-3 szkoły podstawowej. Tradycyjnie już odbył się on w Szkole Podstawowej nr 1 pod patronatem wydawnictwa Macmillan.  Zgłoszono uczniów z całego powiatu kętrzyńskiego: Z Korsz, Nakomiad, Srokowa, Kruszewca i Kętrzyna. Z każdej szkoły można było zgłosić tylko dwóch uczniów. Naszą szkołę reprezentowali uczennica klasy III a Milena Małż i uczeń klasy III b Wiktor Łapuć. Emocji było sporo, ale nasi reprezentanci poradzili sobie fantastycznie. Milenka zdobyła 4 miejsce, natomiast Wiktor stanął na podium zajmując 2 miejsce !!! Obojgu serdecznie GRATULUJEMY!!!    Więcej »

XXXV KONKURS RECYTATORSKI „SPOTKANIA Z POEZJĄ” KĘTRZYN 2017

20170425_103657Dnia 25.04.2017 r. w Galerii Kętrzyńskiego Centrum Kultury odbył się Konkurs Recytatorski „Spotkania z Poezją” -eliminacje miejskie. Naszą szkołę reprezentowały uczennice z poszczególnych kategorii wiekowych:

klasy I-III

Milena Małż – klasa III A

Oliwia Policha – klasa III A

Klasy IV-VI

Olga Łozowska – klasa IV A

Agata Ożga – klasa VI B

Do kolejnego etapu – eliminacji rejonowych zakwalifikowała się uczennica klasy III A – Milena Małż, która zajęła II miejsce.

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy, a Milenie życzymy kolejnych sukcesów.

Więcej »

REKRUTACJA DO SZKOŁY!

rekrutacja do szkoły

KONKURS CZYTELNICZY „KSIĄŻKA – PRZYJACIEL PRAWDZIWY” 2017

DSCF3970W poniedziałek 24 kwietnia 2017r. z okazji Dnia Książki odbył się w naszej szkole Konkurs Czytelniczy „Książka – przyjaciel prawdziwy”. Uczniowie klas I – III rozpoczęli swoje zmagania dużo wcześniej, bo od 25 lutego do 25 marca codziennie nauczyciele czytali  im  głośno po jednym rozdziale II tomu „Solilandii”. Później przeprowadzono lekcje, gdzie uczniowie mogli się wypowiadać na temat bohaterów.

Konkurs promował: głośne czytanie dzieciom, rozbudzenie pasji czytelniczych, poszerzenie wiedzy na temat skarbów kultury oraz legend Polski, zachęcał do poznania pięknych miejsc, opisanych w książkach z serii „Solilandia” autorstwa Beaty Kołodziej. 30 marca przeprowadzono klasowe eliminacje, które wyłoniły najlepsze trzyosobowe drużyny. 24 kwietnia 2017r. odbył się szkolny konkurs. Dzieci rozwiązywały test ze znajomości książki, odpowiadały na pytania, przedstawiały scenki z książki. Najlepsza okazała się klasa III b, drugie miejsce zajęła klasa II a, trzecie II b. Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy, słodkie upominki a zwycięska drużyna książki. Nad całością czuwała p. Grażyna Wyszkowska, której pomagała p. Dorota Mendala. Nagrody ufundowała Rada Rodziców. Więcej »

„IDŹMY NAPRZÓD Z NADZIEJĄ” – OBCHODY DNI PAPIESKICH

DSCF3651Dla uczczenia Dnia Papieskiego, który w tym roku brzmiał pod hasłem „Idźmy naprzód z nadzieją”, w naszej szkole 20 kwietnia odbył się uroczysty apel. Zaprezentowano na nim montaż słowno – muzyczny przygotowany przez uczniów klasy 6A. Usłyszeliśmy znane piosenki, wiersze oraz niektóre fakty z życia i pontyfikatu Papieża – Polaka. W uroczystości wzięli udział: Pani Dyrektor, nauczyciele i uczniowie. Brawami nagrodzono występującą młodzież, zwłaszcza Damiana Szymankiewicza, który wcielił się w postać Papieża.

WIELKANOCNE ZWYCZAJE

DSCF3704Druga część uroczystości nawiązywała do zbliżającego się Święta Wielkiej Nocy. Uczniowie kl. I i IIIa zapoznali nas ze zwyczajami i tradycjami tego święta – opowiedzieli między innymi o malowaniu pisanek, święceniu pokarmów i uroczystym śniadaniu wielkanocnym. Wesołe opowieści i skoczne tańce bardzo spodobały się publiczności. Atrakcją były też barwne stroje ludowe, w których występowali młodzi aktorzy.

Więcej »

MIESZKO I

DSCF3470W dniu 06.04 w naszej szkole odbył się pokaz historyczny w wykonaniu bractwa pana Jacka Ordowskiego z Gniewu. Udział wzięli w niej uczniowie klas I-VI. Tematem lekcji był książę Mieszko I. Prowadzący omówił najważniejsze wydarzenia, które miały miejsce podczas rządów Mieszka I w państwie polskim. Uczniowie dowiedzieli się o staropolskim zwyczaju postrzyżyn, które odbywały się w siódme urodziny chłopca. Podczas tej ważnej uroczystości, młodzieniec oprócz zwyczajowego obcięcia włosów, przechodził spod opieki matki, pod opiekę ojca. Pan Ordowski barwnie opowiedział o drużynie książęcej i zaprezentował wyposażenie wojów – tarczę, hełm i miecz jednoręczny. Wprowadzanie chrześcijaństwa na ziemiach polskich nie było łatwe, bo pogaństwo wśród plemion polskich było głęboko zakorzenione. Następnie odbyły się eliminacje na księcia Mieszka I i księżniczkę Dobrawę. Po zaciętej rywalizacji, podczas której trzeba było wykazać się siłą i sprytem, Karol S. został Mieszkiem, a Ola CZ. -  Dobrawą.  Ceremonię chrztu przeprowadził biskup Jordan czyli Kuba N. Uczniowie usłyszeli wiele ciekawostek dotyczących panowania pierwszego polskiego władcy, np. że Mieszko I nie umiał ani czytać ani pisać, przed Dobrawą miał kilka żon, a wiele informacji o początkach państwa polskiego umieścił w swych kronikach dziejopisarz, którego nazwano Gallem Anonimem, ponieważ nie podpisywał się pod swoimi notatkami. Stąd anonim to informacja bez podpisu autora. Na koniec pokazu uczniowie mieli możliwość podpisać się prawdziwym piórem, podnieść miecz, czy przymierzyć hełm. Emocji i śmiechu podczas pokazu było wiele, a uczniowie już czekają na następną taką lekcję historii.
Więcej »

NAGRODZENI

20170406_1717496 kwietnia rozstrzygnięto miejski konkurs plastyczny na „Wielkanocne pisanki, kraszanki, wypieki, stroiki, palmy i kartki świąteczne” organizowany przez Kętrzyńskie Centrum Kultury. Konkurs był otwarty dla wszystkich zainteresowanych bez ograniczeń wiekowych. Uczniowie z naszej szkoły i dzieci z oddziałów przedszkolnych wykonały przepiękne prace w sześciu kategoriach. Więcej »