Archive for Listopad, 2017

ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA

 

IMG_20171123_14344725 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś.

Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Wszystko zaczęło się jednak dużo wcześniej.
W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów, jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię niedźwiadka na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek… Od tego momentu zaczęto wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear, która dziś w języku angielskim jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.

Więcej »

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W PRZEDSZKOLU

20171124_095953[1]25 listopada na całym świecie obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia. Dzień ten uczciły również dzieci z naszego oddziału przedszkolnego. W czwartek każdy przedszkolak z uśmiechem na twarzy przekraczał próg sali dzierżąc w rączce ulubionego pluszaka. Każdy z dumą opowiadał o  swoim misiu, jak on ma na imię oraz jak długo już miś mu towarzyszy. Ten dzień był bardzo radosny i „misiowy” – zabawy z misiami odbywały się w rytm piosenek o misiach, rysowano i kolorowano postacie misiów,
a bohaterami czytanych i oglądanych w tym dniu bajek były oczywiście… misie. Każdy odchodził w tym dniu do domu niezwykle zadowolony, z drobiazgiem – opaską misiem oraz misiową słodkością.

Więcej »

SPEKTAKL PROFILAKTYCZNY „PODRÓŻ DO KRAINY ZAGADEK

20171121_094147

21 listopada uczniów klas I-IV odwiedzili aktorzy ze studia artystycznego Akada  z Suwałk z przedstawieniem pt. „Podróż do krainy zabawek”. Przedstawienie promowało czytelnictwo i szacunek do książki. Zwracało również uwagę na to, że to właśnie w książkach można znaleźć wszystkie odpowiedzi na nurtujące nas pytania oraz poszukiwane przez nas informacje. Aktorzy w bardzo ciekawy sposób uświadomili widzom to, że poszerzając swoją wiedzę mogą osiągnąć w życiu upragniony cel. Więcej »

SPEKTAKL PROFILAKTYCZNY „KTO JEST NAJPIĘKNIEJSZY”

 

20171121_08361521 listopada najmłodsi uczniowie naszej szkoły mieli okazję czynnie uczestniczyć w teatrzyku profilaktycznym pt. „Kto jest najpiękniejszy” zaprezentowanym przez Studio Artystyczne AKADA. Aktorzy poprzez ciekawe i jednocześnie zabawne historie starali się uświadomić uczniom, że w życiu najważniejszy nie jest atrakcyjny wygląd, lecz przede wszystkim pracowitość, dobre serce oraz umiejętność pomagania innym w potrzebie. Przedstawienie okazało się dla wszystkich bardzo interesującą lekcją wychowawczą.

Więcej »

KONKURS KRASOMÓWCZY DLA DZIECI I MŁODZIEŻY SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

 

20171118_114029

Dnia 18.11.2017 roku odbył się Konkurs Krasomówczy. Organizatorem konkursu był Zarząd Oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. W. Kętrzyńskiego przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Kętrzyn. Celem konkursu było kształtowanie szacunku do ojczystej ziemi, kultury i małych ojczyzn, rozbudzenie zamiłowań krajoznawczych, wzbogacanie języka ojczystego i uczynienie go barwnym i bogatym.

Naszą szkołę reprezentowały:

Julia Bałdyga – klasa IV

Gabriela Lesik – klasa V

Olga Łozowska – klasa V

Laura Roguszka – klasa V

Ola Łozowska zdobyła III miejsce, Laura Roguszka IV miejsce, Gabriela Lesik V miejsce.

Wszyscy uczniowie dostali nagrody książkowe.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy kolejnych sukcesów.


Więcej »

I POWIATOWY TURNIEJ SZACHOWY

 

20171116_11192016 listopada 2017 r. w Kętrzyńskim Centrum Kultury odbył się I Powiatowy Turniej w Szachach Drużynowych. Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny. Obie zajęły trzecie miejsce . Młodzi szachiści wykazali się wysokimi umiejętnościami oraz zdolnościami rozgrywając 15 minutowe mecze. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Więcej »

SZKOŁA WIERNA DZIEDZICTWU

certyfikatNasza Szkoła otrzymała certyfikat  „ SZKOŁA WIERNA DZIEDZICTWU”

Kuratorium Oświaty w Olsztynie ogłosiło listę szkół, które otrzymały w/w certyfikat. Szkoła Podstawowa nr 3 znalazła się w gronie tych szkół. W działania, mające na celu uzyskanie certyfikatu,  włączyli się wszyscy nauczyciele w szkole. Koordynatorem była  p. Dorota Sterniak.

Podjęte przez nas-nauczycieli SP 3, liczne  działania, pokazały, że kształcenie i wychowanie w naszej szkole służy  rozwijaniu u dzieci i młodzieży poczucia odpowiedzialności, miłości do  ojczyzny oraz poszanowaniu dla polskiego dziedzictwa kulturowego, przy jednoczesnym otwarciu się na wartości kultur Europy i świata. Więcej »

SZLACHETNA PACZKA

shell-szlachetna-paczka SU

Po raz pierwszy w naszej szkole dnia 29.11.2017 r. odbędzie się SZLACHETNA PACZKA co roku łączy tysiące osób – wolontariuszy, dobroczyńców oraz rodziny w potrzebie. My jako Samorząd Uczniowski – opiekunowie SU oraz uczniowie naszej szkoły prosimy: rodziców , grono pedagogiczne oraz pracowników szkoły , uczniów do włączenia się w akcję pomocy. Dnia 18.11.2017r  podamy konkretną rodzinę w dniu otwarcia bazy.

„W ofiarowaniu siebie najpiękniejsze jest to,

że to, co do nas wraca

jest zawsze lepsze od tego, co dajemy.

Otrzymujemy odpowiedź o wiele bardziej hojną

niż nasze działanie”

/ Orison Swett Marden/

 

SZPIKOWA PACZKA

22789038_866393706843814_6817646869602893087_nOd początku listopada w naszej szkole trwa w ramach wolontariatu akcja „Szpikowa Paczka”. Udział może wziąć dosłownie każdy. Swoje serduszka już otworzyli najmłodsi wraz z rodzicami z wszystkich czterech oddziałów przedszkolnych oraz dwie klasy I. Wyczarujmy wspólnie mikołajkowe święto dla dzieciaczków ze szpitala onkologicznego w Olsztynie! Wszystkich, którzy chcą pomóc informujemy, że zbiórka trwa do 27 listopada. Pomóżcie sprawić by w ten mikołajkowy dzień na twarzach maluchów walczących o życie pojawił się sie uśmiech :)

 

Miejsce zbiórki: Gupa I przedszkolna.

Więcej »

APEL Z OKAZJI 99 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

 

DSCN66549 listopada, w związku z Narodowym Świętem Niepodległości odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia poświęcona 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie klasy 5- Karol, Ola, Gabrysia i Wiktoria oraz 7a- Oliwia i Zosia wraz ze szkolnym chórem, zaprezentowali montaż słowno- muzyczny i przedstawili społeczności szkolnej postacie i wydarzenia związane z tym najważniejszym dla Polaków świętem państwowym. Zgromadzone przez p. Dorotę Sterniak informacje na temat rozbiorów Polski, powstań narodowowyzwoleńczych i polskiego czynu zbrojnego w czasie I wojny światowej, przeplatały się z okolicznościowymi wierszami i pieśniami patriotycznymi zaśpiewanymi przez szkolny chór, przygotowany przez p. Ewę Maciak. Więcej »

DNI PAPIESKIE

WP_20171019_10_24_02_Pro

                Każdego roku w Szkole Podstawowej Nr 3 im. Marii Zientary – Malewskiej obchodzony jest Dzień Papieski, podczas którego łączymy się w modlitwie z obecnym papieżem Franciszkiem oraz zagłębiamy się w nauczanie św. Jana Pawła II. Tegoroczne obchody Dnia Papieskiego odbyły się 19.10.2017r. i były obchodzone pod hasłem „Idźmy naprzód z nadzieją”. Montaż słowno-muzyczny przygotowali uczniowie z klas VII A i VII B pod kierunkiem Pani Barbary Graczyk i ks. Pawła Nowosielskiego. Uczniowie przybliżyli najważniejsze fakty z życia św. Jana Pawła II i Jego refleksje o nadziei. Więcej »

O HISTORII MIASTA – PRELEKCJE TADEUSZA KOROWAJA

 

20171107_112510 W związku z przypadającym 11 listopada 660-leciem nadania praw miejskich miastu Kętrzyn, w dn. 7. 11 na zaproszenie p. Doroty Sterniak odwiedził naszą szkołę znany kętrzyński historyk i znawca miasta pan Tadeusz Korowaj. Klasy VIa,b i VIIa,b miały okazję uczestniczyć w przeprowadzonej przez pana Korowaja lekcji na temat „Historia Rastenburga- Kętrzyna”. Wykład obfitował w fakty i ciekawostki z dziejów miasta, i połączony był z pokazem unikalnych ilustracji i zdjęć Rastenburga.

Uczniowie mieli okazję zobaczyć panoramę i plan miasta w średniowieczu, wybitne postacie związane z Rastenburgiem oraz zdjęcia budynków, po których obecnie nie ma nawet śladu. Prelekcja uświadomiła wielu uczniom jak bardzo na przestrzeni lat i wieków zmieniała się powierzchnia, architektura i zabudowa miasta. Dziękujemy Panu Tadeuszowi i Powiatowemu Domu Kultury za możliwość uczestniczenia w takich lekcjach. Więcej »

ŚNIADANIE DAJE MOC

program-sniadanie-daje-moc_logo

8 listopada nasza szkoła przystąpiła do programu „ŚNIADANIE DAJE MOC”. Ogólnopolska akcja ma na celu zwiększanie świadomości na temat zdrowego odżywiania  i uświadomienie dzieciom jak ważną rolę pełni spożywanie śniadania. Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy.Realizując założenia programu uczniowie uczą się  o wartościach odżywczych produktów żywnościowych następnie przygotowują zdrowe śniadanie w klasie, które wspólnie spożywają. Klasy najmłodsze wraz z wychowawczyniami przygotowały wspólnie przepyszne kolorowe i zdrowe sałatki i kanapki. Dzieci chętnie podjęły się zadań związanych z przygotowaniem II śniadania . Więcej »

PAMIĘTAMY…

20171103_101743Listopad to czas zadumy i refleksji nad przemijaniem , dlatego też 2 listopada w Dzień Zaduszny uczennice z klas VII a i VII b wraz z wychowawcami panią Martą Łozowską i Barbarą Jaremko odwiedziły cmentarz komunalny w Kętrzynie. Dziewczęta złożyły kwiaty i zapaliły znicze na grobie Zofii Licharewej , pierwszej kustoszki Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w naszym mieście. Więcej »

LAS JESIENIĄ

DSCN093224 października trzy grupy przedszkolne wybrały się na wycieczkę do lasu. Odwiedziły Nadleśnictwo Srokowo. Pogoda sprzyjała leśnym wędrówkom. Las jest bogatym źródłem poznania świata przyrodniczego. Dzieciom w wieku przedszkolnym należy stwarzać okazje do poznawania środowiska przyrodniczego w toku różnorodnych form aktywności.

Dzieci dokonywały obserwacji naturalnego ekosystemu świata roślin i zwierząt. Poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Dzieci oglądały różne okazy przyrodnicze( liście, mrowisko, korę drzew, rośliny i owady) Każdy starał się usłyszeć i zapamiętać jak najwięcej leśnych dźwięków. Pani leśnik pokazała dzieciom w jaki sposób można określić wiek drzewa, oraz jak zmierzyć jego wysokość. Przedszkolaki wykazały się świetną znajomością na temat ochrony przyrody, doskonale wiedzą, że należy ją chronić i że w lesie nie wolno zostawiać śmieci, rozpalać ognisk, płoszyć zwierząt, hałasować. Następnie udaliśmy się na leśną polanę gdzie czekał na nas posiłek – pieczone kiełbaski. Wycieczka była dobrą okazja do rozbudzenia zainteresowań otaczającą przyrodą, wzbogacenia wiedzy oraz kształtowania postaw proekologicznych u tak małych dzieci.

Więcej »