Archive for Wrzesień, 2018

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

Czytanie na głos stymuluje rozwój dzieci, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię.

W rocznicę Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania w naszej szkole panie Halina Moczyńska i Grażyna Wyszkowska zorganizowały Dzień Głośnego Czytania dla przedszkolaków. Uczniowie klasy III czytali z podziałem na role książkę Renaty Piątkowskiej pt.: „Co się stanie na polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków”. Do głośnego czytania przyłączyły się mamy uczennic klasy III oraz panie nauczycielki grup przedszkolnych. Dzieci uważnie słuchały opowieści o  przygodach Słodziaków i poprawnie odpowiadały na pytania dotyczące książki. Więcej »

WYRÓŻNIENI :-)

CCF27092018_00000

DZIEŃ CHŁOPAKA W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

Obraz 487W dniu 26.09.2018r. w naszej świetlicy szkolnej odbyła się uroczystość z okazji Dnia Chłopaka. Tego dnia świętowały wszystkie dzieci: chłopcy i dziewczynki z gr ”Smerfy”, ”Biedronki”, „Misie” oraz kl. I-II. W tym dniu pani Marzena Jakubowska była koordynatorem wielu zabaw i konkursów, pomagała pani Iwona Adamczyk oraz przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Wiktoria P. Więcej »

WYCIECZKA UCZ. KL.I DO NADLEŚNICTWA W SROKOWIE

IMG_20180926_11065526 września odbyła się wycieczka do Nadleśnictwa w Srokowie, w której wzięli udział uczniowie klas pierwszych. Celem naszego wyjazdu było utrwalenie treści związanych z lasem, zmianami jakie zachodzą w przyrodzie jesienią, jak również poznanie korzyści, jakie daje nam las. Dzieci uczyły się także właściwego zachowania oraz bezpiecznego spędzania czasu w lesie. Na ścieżce dydaktycznej poznały wiele roślin i zwierząt mieszkających na Warmii i Mazurach. Podsumowaniem naszej wycieczki było wspólne ognisko i zabawy integracyjne obu klas.      Więcej »

PODCHODY JĘZYKOWE Z OKAZJI EUROPEJSKIEGO DNIA JĘZYKÓW

gazetka26 września obchodzimy Europejski Dzień Języków Obcych. To coroczne święto ustanowione zostało w 2001r. z inicjatywy Rady Europy, której siedzibą jest Strasburg. W ramach obchodów, tego dnia nauczycielki języka angielskiego: p. Kamila Kubot i p. Elwira Uss przygotowały ciekawą gazetkę tematyczną oraz podchody językowe z nagrodami, w które zaangażowali się w szczególności uczniowie klas VI-VIII. Zwycięzcami konkursu są: Olga Ł., Karol S. i Klaudiusz C. z klasy VI a oraz Łucja J. z klasy VII b. Zwycięzcom gratulujemy wiedzy językowej i kulturowej. Więcej »

SZKOLNE PRZYGODY GANGU SŁODZIAKÓW!

Słodziaki-z-Aliexpress-za-kilkanaście-złotych-Gang-SłodziakówUczniowie klas I – III naszej szkoły przystąpili  do udziału  w Szkolnych Przygodach Gangu Słodziaków. Czytanie jest niezwykle istotne dla rozwoju dziecka – pobudza wyobraźnię, uczy samodzielnego myślenia, ćwiczy pamięć i koncentrację. Klasy przyłączą się do świętowania Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania 29 września i wymyślą do 20 października 2018 roku własne historie o dalszych przygodach Gangu Słodziaków. Więcej »

PRZEDSZKOLAKI ŚWIĘTUJĄ

DSCN2996W tym roku szkolnym przedszkolaki podczas wycieczki do pobliskich Muławek obchodziły dwa ważne święta. Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka oraz Święto Pieczonego Ziemniaka.  Tego dnia pogoda była wymarzona. Panie wychowawczynie wraz z Panią sołtys Muławek przygotowały wiele niespodzianek. Były konkurencje sportowe, wykopki w piaskownicy, skoki na trampolinie, zabawy z chustą animacyjną oraz wiele innych atrakcji. Nie obeszło się oczywiście bez ogniska, przy którym dzieci piekły kiełbaski i ziemniaki, a dla łasuchów przygotowane były babeczki, piernik kętrzyński i kolorowe żelki. Na zakończenie świętowania każdy przedszkolak otrzymał medal z okazji swojego święta.

Więcej »

DZIEŃ BEZ SAMOCHODU

20180928_103438Dzień bez Samochodu, to kampania, która ma wspomóc proekologiczne idee i zmniejszyć ilość spalin wytwarzanych przez miliony aut poruszających się po miastach. Podczas tego dnia obchodzonego 22 września zachęca się kierowców do rezygnacji z użytkowania samochodów przez dobę. W zamian promuje się i motywuje do korzystania z komunikacji miejskiej lub rowerów. W wielu miastach, również na terenie Polski, kierowcy zwolnieni są z opłat za bilety, pod warunkiem posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu. Podczas tej kampanii centra wielu miast zamykane są dla ruchu samochodowego. Celem tego jest kształtowanie wzorców zachowań proekologicznych, upowszechnienie informacji o negatywnych skutkach używania samochodu, przekonanie ludzi do alternatywnych środków transportu, promocja transportu publicznego oraz pokazanie, że życie w mieście bez samochodu jest nie tylko możliwe, ale także o wiele przyjemniejsze. Więcej »

SPRZĄTANIE ŚWIATA – POLSKA 2018

IMG-20180921-WA0007Dnia 21 września 2018r. zorganizowana została po raz kolejny akcja Sprzątanie Świata – Polska 2018 pod hasłem „AKCJA – SEGREGACJA! 2 X WIĘCEJ, 2 X CZYŚCIEJ”

Głównym przesłaniem akcji było:
- zmiana postrzegania odpadów jako „śmieci” i dostrzeżenie ich surowcowego potencjału,
- zainspirowanie zaktywizowanie Polaków do działania na rzecz środowiska,
- ukazanie korzyści z Gospodarki o Obiegu Zamkniętym, segregacji odpadów oraz poszanowania środowiska.

Daj drugie życie przedmiotom, nie wyrzucaj ich pochopnie do kosza!

Zrób wszystko, by odpad nie trafił  na wysypisko!

Organizatorem akcji na terenie miasta Kętrzyn był Urząd Miasta Kętrzyn. Więcej »

WIELKI MARATON CZYTELNICZY

Nasza szkoła po raz pierwszy przystąpiła do Ogólnopolskiego Konkursu Czytelniczego „Wielki Maraton Czytelniczy”. Zadaniem uczniów jest przeczytanie jednej wskazanej pozycji raz w miesiącu oraz napisanie testu sprawdzającego znajomość lektury.

Konkurs ma na celu:
- popularyzowanie czytelnictwa wśród dzieci;
- rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem;
-budowanie świadomości humanistycznej i rozwijanie umiejętności językowego ujmowania refleksji na temat tekstów wskazanych do lektury.

Konkurs odbywa się w kategoriach:
-  klasy II – III ,
-  klasy IV – VI,
-  klasy VII – VIII.

Lista lektur Wielkiego Maratonu Czytelniczego 2018 / 2019 Więcej »

„LEKCJA DEMOKRACJI”

IMG_20180914_122216Uczniowie klas 8a i 8b naszej szkoły wzięli udział w głosowaniu nad Kętrzyńskim Budżetem Obywatelskim. W tym roku szkolnym rozpoczęli oni naukę przedmiotu Wiedza o społeczeństwie, jednak demokracji uczą się nie tylko z podręcznika, lecz także z życia. Jako członkowie społeczności lokalnej, za zgodą swoich rodziców, uczniowie samodzielnie dokonali wyboru zadań z karty do głosowania. Uważając, by kwota wybranych zadań nie przekroczyła 1 mln zł, wybierali głównie te zadania, które według nich, służyć będą jak największej grupy mieszkańców naszego miasta. Największą popularnością wśród uczniów cieszyły się:Miejski Punkt Elektroodpadów, domki dla kotów oraz sala integracji sensorycznej w SP 5. Udział w głosowaniu  ma uświadomić uczniom podstawową  zasadę  demokracji- aktywny udział obywateli w podejmowaniu decyzji. Trudno mówić o demokracji, bez aktywności obywateli i ich udziału w głosowaniach.  Mam nadzieję, że wdrażanie młodych obywateli do demokracji, zaowocuje  w przyszłości ich aktywnością i współodpowiedzialnością za losy zarówno Małej, jak i Wielkiej Ojczyzny. Więcej »

INNOWACJA, PROGRAM, PROJEKT, KAMPANIA W PRZEDSZKOLU

plakatW roku szkolnym  2018/2019 oddział przedszkolny realizuje międzynarodowy projekt edukacyjny „PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA”, który jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100 rocznicę odzyskania niepodległosci. Koordynatorem jest Pani Joanna Kołowrocka – Kot. Ponadto grupa Smerfy realizuje  ogólnopolską kampanię informacyjno-edukacyjną ‚KOLEJOWE ABC” z zakresu bezpieczeństwa kolejowego skierowaną do dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym oraz ich nauczycieli i wychowawców. Kampania jest współfinansowana ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, oraz ogólnopolski program edukacji komunikacyjnej „GOTOWI DO DROGI” AUTOCHODZIK. W obecnym roku szkolnym wszystkie oddziały przedszkolne kontynuują realizację innowcji pedagogicznej autorstwa Pani Marty Mierzwickiej „BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK”. Więcej »

MIEJSKI KONKURS LITERACKI „LEGENDY O KĘTRZYNIE”

DSCN8424Z okazji 660 rocznicy nadania Kętrzynowi praw miejskich Szkoła Podstawowa nr 1 i Towarzystwo Miłośników Kętrzyna zorganizowali Miejski Konkurs Literacki „Legendy o Kętrzynie”. Nasza szkoła wzięła w nim aktywny udział, a prace uczniów zostały nagrodzone i wydrukowane w zbiorowym wydaniu legend pod tytułem „Jak Gustaw pokonał diabła i inne niezwykłe historie”. Dzieci mogą zapoznać się z pracami swoich kolegów i koleżanek wypożyczając książki w szkolnej bibliotece. Więcej »

INFORMACJA dot. STYPENDIUM SZKOLNEGO na rok szkolny 2018/2019

Zrzut ekranu (3)

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

DSCN8397

3 września 2018 roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Marii Zientary – Malewskiej w Kętrzynie rozpoczęli nowy rok szkolny 2018/2019. Uroczystość poprzedziła msza św. w kościele Św. Jerzego w intencji uczniów, nauczycieli, wychowawców i pracowników szkoły. O godz. 9.00 podczas apelu, po  odśpiewaniu hymnu narodowego pani dyrektor Ewa Stadnicka przypomniała zgromadzonym o tragicznej dacie związanej  z rozpoczęciem roku szkolnego we wrześniu 1939r.  Następnie powitała przybyłych gości: zastępcę burmistrza pana Damiana Nietrzebę, starszą wizytator Kuratorium Oświaty w Olsztynie panią Dorotę Anuszkiewicz oraz radną miasta Kętrzyn panią Helenę Szymkiewicz. Po okolicznościowych przemówieniach pani dyrektor złożyła gratulacje z okazji 40-lecia pracy zawodowej pani sekretarz Danucie Karnej oraz 35-lecia pracy zawodowej pani Halinie Moczyńskiej. Pani Ewa Stadnicka wyróżniła także awansowanych nauczycieli: panią Elwirę Uss, panią Teresę Kopczyńską, panią Marzenę Jakubowską, panią Martę Szadziewską i panią Ewę Jakoniuk. Po radosnym odśpiewaniu pieśni szkoły pani dyrektor życzyła wszystkim pedagogom, uczniom i ich rodzicom zapału do pracy, sukcesów i dociekliwości w zgłębianiu wiedzy. Następnie uczniowie i wychowankowie przedszkola udali się na pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie z wychowawcami. Więcej »