Archive for Marzec, 2019

KONKURSY W RAMACH ŚWIATOWEGO DNIA ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

reprezentacja SP3.7

Dnia 29 marca 2019 w Szkole Podstawowej nr 5 w Kętrzynie odbyły się dwa konkursy dla uczniów klas VII. Oba  związane były ze Światowym Dniem Świadomości Autyzmu (2 kwietnia).  Naszą szkołę reprezentowały uczennice VIIa: Ola Czerwińska i Gabrysia Kołowiecka, których zadaniem było napisanie opowiadania. Temat poznały dopiero na miejscu, brzmiał następująco: „Wszyscy jedziemy na tym samym wózku”. Natomiast uczennice klasy VII b: Wiktoria Zielińska i Oliwia Stolarczyk brały udział w teście wiedzy o autyzmie.  Dziewczęta już odniosły sukces – wzbogaciły swoją wiedzę przygotowując się do konkursów, a o tym czy zdobędą miejsca na podium przekonają się 2 kwietnia podczas uroczystości miejskich obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Więcej »

WIOSENNY DZIEŃ TALENTÓW

 Obraz 951Dnia 29.03.2019r. w naszej szkole odbył się Wiosenny Dzień Talentów. Sala gimnastyczna zapełniła się dziećmi w kolorowych strojach i pomysłowych czapeczkach. Głównym celem imprezy była integracja uczniów  z oddziałów przedszkolnych oraz kl. I- VIII oraz motywowanie uczniów do prezentacji swoich talentów, zainteresowań i pasji.

Wiosenny Dzień Talentów przeprowadzony był w dwóch kategoriach wiekowych kl. I- III, oraz IV – VIII. Organizacją i przeprowadzeniem Wiosennego Dnia Talentów zajęli się uczniowie z Samorządu Uczniowskiego : Wiktoria P. Olga Ł. Laura R. Maciej T. oraz Oliwia W. Za przebieg imprezy odpowiedzialne były pani Marzena Jakubowska, Iwona Adamczyk, pan Radosław Wróbel, pani Aneta Chadryś, która pomagała w dekoracji sali oraz pani Barbara Graczyk. Powołano skład członków jury, którzy oceniali umiejętności wokalne, sportowe oraz muzyczne wykonawców. Na początku zabawy uczniowie prezentowali swoje talenty instrumentalne – gra na saksofonie , keyboardzie, sportowe – skakanie na skakance, jazdę na rolkach, hulajnodze oraz ćwiczenia gimnastyczne – akrobatykę. Wśród uczestników byli również i ci, którzy chcieli zaprezentować swoje umiejętności taneczne. Atrakcją Wiosennego Dnia Talentów był  pokaz mody ekologicznej prezentowany przez uczniów klasy Ib.  Inscenizację przygotowała pani Aneta Chadryś. Z modelkami wystąpił jeden model, który w swojej roli sprawdził się wyśmienicie. Kolejnym etapem zabawy było zorganizowanie przez uczniów Samorządu Uczniowskiego Familiady. Wystąpili Fachowcy - nauczyciele, kontra Praktykanci – uczniowie.  W tej konkurenci wygrali uczniowie. Na zakończenie konkursów wszyscy kandydaci otrzymali dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Radę Rodziców szkoły. Wszystkim uczestnikom gratulujemy!

Więcej »

KLASY ÓSME Z WIZYTĄ W ZESPOLE SZKÓŁ im. MACIEJA RATAJA w RESZLU

W dn. 28.03 klasy 8a i 8b udały się wraz z opiekunkami p. B. Jaremko i p. D. Sterniak na dzień otwarty Zespołu Szkół im. Macieja Rataja w Reszlu. Celem wyjazdu było poznanie oferty edukacyjnej i zasobów szkoły. Dzień otwarty w ZS obfitował w liczne atrakcje: pokaz strażacki z udziałem uczniów szkoły, pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej, zumba, gra „poszukiwacze fantów”, pokaz fryzjerski, rozgrywki komputerowe w CS oraz kiełbaski z grilla i słodki poczęstunek. Połączenie autobusowe z Kętrzynem jest bardzo dobre, ale szkoła dysponuje internatem, w którym zamieszkują uczniowie, którzy nie chcą na co dzień dojeżdżać. Niewątpliwie, atutem szkoły są atrakcyjne wyjazdy zagraniczne na praktyki, w ramach projektu ERASMUS PLUS i bogate zaplecze dydaktyczne. Nasi uczniowie mają jeszcze czas, aby podjąć tę ważną decyzję o wyborze kierunku kształcenia. Ale czas szybko  mija i wkrótce  będą musieli dokonać wyboru. Więcej »

WYCIECZKA ZAWODOZNAWCZA DO BARTOSZYC

IMG_20190326_110918W dn. 26 marca klasy 8a i 8b pod opieką p. Barbary Jaremko i p. Doroty Sterniak w ramach  programu DORADZTWA ZAWODOWEGO „Laboratorium. Mój profil” odwiedziły producenta mebli tapicerowanych w Bartoszycach NOVA MAZUR DESIGN. „Laboratorium. Mój profil” to program wspomagania uczniów w wyborze zawodu, realizowany w ramach obowiązkowych zajęć doradztwa zawodowego. Koordynatorem programu jest w naszej szkole p. Dorota Sterniak. Dzięki przystąpieniu szkoły do programu wspieranego przez Kuratorium Oświaty w Olsztynie, uczniowie mogą korzystać z bezpłatnego transportu, finansowanego przez organ prowadzący – Gminę Miejską Kętrzyn. Podczas wizyty w ogromnym i nowoczesnym zakładzie produkującym meble tapicerowane na rynek niemiecki, uczniowie poznali linię produkcyjną i etapy powstawania mebli oraz czynności wykonywane przez szwaczkę maszynową, tapicera oraz inne stanowiska pracy związane z tworzeniem mebla. Mieli okazję zobaczyć modne i funkcjonalne kanapy, nawet takie z wbudowanym oświetleniem i nagłośnieniem. Oczywiście uczniowie nie tylko oglądali kanapy, ale również testowali ich wygodę. Poznając stanowiska pracy i czynności wykonywane przez pracowników linii produkcyjnej, uczniowie mogli zadać sobie pytanie: czy to jest praca, którą chciałbym wykonywać w przyszłości? Celem programu jest bowiem pomoc ósmoklasistom w podjęciu trudnej decyzji o wyborze szkoły i zawodu. Więcej »

SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI „SPOTKANIA Z POEZJĄ”

19 marca 2019 roku w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski „Spotkania z poezją”. Celem konkursu było: kształtowanie wrażliwości na piękno języka polskiego poprzez sztukę recytacji, stworzenie dzieciom możliwości zaprezentowania poezji i prozy dziecięcej, artystyczna konfrontacja młodych recytatorów. Uczniowie klas I-VI przygotowali interpretację jednego utworu poetyckiego, uczniowie klas VII-VIII interpretację utworu poetyckiego i fragment prozy. Więcej »

„SZWEDZKI STÓŁ” NA ŚNIADANIE

images

Nasze Przedszkole czyni ogromne starania, aby dzieci spożywały zdrowe, pełnowartościowe posiłki. Niechęć do spożywania warzyw, owoców, ryb itp. przez dzieci należy przezwyciężyć. Jak to robimy? Od 18 marca w naszym przedszkolu śniadanie dla dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych przygotowywane będzie w formie szwedzkiego stołu. Przedszkolaki samodzielnie będą robić kanapki podczas śniadania; mają do wyboru: pieczywo, świeże warzywa, sery, wędliny i jajka. Mogą one same zdecydować o tym, co chcą zjeść i co najważniejsze same mogą sobie ułożyć na kanapce wybrane składniki. Dzieci miejmy nadzieję będą zachwycone nowym sposobem podawania śniadania. Kanapki sporządzone według własnego pomysłu bardziej smakują. Nawet „niejadki” zjedzą swoją porcję z wielkim apetytem. Mamy nadzieję, że szwedzki stół stanie się tradycją naszego przedszkola.

LEKCJE DORADZTWA ZAWODOWEGO W POWIATOWYM URZĘDZIE PRACY

IMG_20190311_130836Klasy 8a i 8b w dn. 11 i 12 marca wraz ze szkolnym doradcą zawodowym p. Dorotą Sterniak  na lekcje doradztwa  zawodowego udały się do Powiatowego Urzędu Pracy. W urzędzie p. Elżbieta Rypina przeprowadziła z uczniami zajęcia o tematyce „Lokalny i ponadlokalny rynek pracy”. Pracownica PUP omówiła cele funkcjonowania instytucji, proponowane przez urząd formy pomocy osobom bezrobotnym, wyjaśniła komu przysługuje status osoby bezrobotnej i co to jest rynek pracy. Prowadząca przekazała również uczniom ważne informacje tzw. barometr zawodów. Uczniowie dowiedzieli się dla których  zawodów jest najwięcej propozycji pracy na rynku lokalnym i ponadlokalnym oraz które zawody nie cieszą się zapotrzebowaniem pracodawców. Są to niezwykle ważne informacje, które uczniowie powinni wziąć pod uwagę wybierając ścieżkę kształcenia i zawód. Więcej »

MARATON CZYTELNICZY – KSIĄŻKI NA MARZEC

KLASY I –III  BARBARA KOSMOWSKA „DZIEWCZYNKA Z PARKU”

KLASY IV-VI KATARZYNA RYRYCH „ŁOPIANOWE POLE”

KLASY VII-VIII  SANDRA REGNIER „PAN. SEKRETNE DZIEDZICTWO KRÓLA ELFÓW”

SENSOPLASTYKA U SMERFÓW

received_584236192043965„Brudne dziecko to szczęśliwe dziecko”

Edukacja plastyczna od pierwszych chwil życia wpływa na optymalny rozwój całego organizmu. Stymulując receptory wpływamy na rozwój połączeń nerwowych w mózgu. Im jest ich więcej tym „łatwiej” nam się myśli, tym sprawniej przebiegają wszelkie procesy analizy i syntezy w umyśle zarówno małego dziecka jak i osób dorosłych.

Dzięki kolorowej stymulacji wpływamy na wiele aspektów rozwoju dziecka:

Grupa Smerfy podczas zajęć z Sensoplastyka dzieci wykorzystywały materiały plastyczne, które samodzielnie przygotowały wyłącznie z produktów spożywczych. Dzieci miały możliwość obserwować jak np. materiał suchy i sypki zmienia się w mokry i kleisty, a następnie w miękki i stały. Nabyły wiedzę na temat związków przyczynowo skutkowych. Wszystkie podejmowane działania sensoplastyczne wpływały na rozwój kreatywności oraz twórczego myślenia, stymulację świadomości własnego ciała, jego granic oraz orientacji w przestrzeni. Podczas zajęć z Sensoplastyka przedszkolaki pod kierunkiem Pani Marty Mierzwickiej wykonały ciecz nieniutonowską, która swoją konsystencją kolorowego gluta urzekła dzieci, które przez długie minuty starały się zrozumieć zależność pomiędzy ciałem stałym a cieczą. Wyobraźnia dzieci nie miała granic, powstawały cuda od mapy Polski po galaktykę. Smerfy z produktów spożywczych stworzyły również kolorowy, zapachowy, stymulujący dywan sensoryczny. Wędrówki po dywanie jak również całe zajęcia sprawiły wiele radości. Zapraszam do obejrzenia fotorelacji w zakładce grupy Smerfy.

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”

IMG_20190307_0830401 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” – święto państwowe  poświęcone upamiętnieniu żołnierzy i działaczy antykomunistycznego  podziemia. To ludzie, których władze komunistyczne prześladowały, torturowały i mordowały. To ludzie, którzy nie godzili się na powojenną Polskę komunistyczną. Nie o taką Polskę walczyli z Niemcami.  Po wielu latach konspiracji i walki z okupantem niemieckimi przyszedł nowy okupant, któremu stawili opór. Może nie dla wszystkich, ale dla wielu Polaków byli i są bohaterami. Polska podziemna nie skończyła się w 1945 roku z ustaniem działań wojennych w Europie, lecz opór przeciwko władzy komunistycznej w Polsce Ludowej trwał nadal.

W związku ze świętem żołnierzy niezłomnych, w naszej szkole odbył się cykl pogadanek z udziałem pana Eugeniusza Michaluka – członka Kętrzyńskiego Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej. Uczniowie mieli okazję oderwać się od podręcznikowej wiedzy i poznać  wiele  faktów, o których nie dowiedzą się  podczas  „zwykłej” lekcji historii. Odkrywanie i odkłamywanie historii trwa. Więcej »

ORGANIZACJA DYŻURU WAKACYJNEGO W PRZEDSZKOLACH MIEJSKICH W KĘTRZYNIE W ROKU SZKOLNYM 2018/2019

DYŻUR WAKACYJNY)

ORGANIZACJA DYŻURU WAKACYJNEGO

Karta zgłoszenia dziecka do oddziału przedszkolnego FORMULARZ – DYZUR WAKACYJNY

REKRUTACJA DO ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH

REKRUTACJA

HARMONOGRAM REKRUTACJI

FORMULARZ REKRUTACYJNY

DEKLARACJA KONTYNUACJI WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 3 W KĘTRZYNIE

OŚWIADCZENIE WOLI RODZICA

REKRUTACJA DO KLAS PIERWSZYCH

Bez tytułu

Harmonogram czynności w postępowaniu rekrutacyjnym oraz w postępowaniu uzupełniającym na rok szkolny 2019/2020 do szkól podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miejska Kętrzyn:

HARMONOGRAM REKRUTACJI

Załączniki:

Formularz rekrutacyjny dla kandydata rekrutującego się do obwodowej szkoły podstawowej

Formularz rekrutacyjny dla kandydata rekrutującego się do szkoły podstawowej spoza obwodu szkoły

Oświadczenia rodziców/opiekunów prawnych

Oświadczenie woli

POBIEGLI KU PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Dnia 04.03.2019r. odbył się 7„Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Tropem Wilczym”  w którym udział wzięli: uczniowie naszej szkoły, przedszkolaczek z grupy „Pszczółki”, rodzice oraz nauczyciel Pani Aneta Chadryś i pielęgniarka szkolna Lucyna Długosz. Biegacze pokonali dystans honorowy – 1963 metry pokonując trasę ulicami miasta Węgorzewo. W ten sposób upamiętnili rok śmierci ostatniego z Niezłomnych, Józefa Franczaka ps. Lalek.

ŻYWA LEKCJA HISTORII

20190301_120201W piątek 1 marca obejrzeliśmy w szkole kolejną żywą lekcję historii w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej Jacka Ordowskiego. Tematem lekcji, w związku ze stuleciem państwa polskiego,  byli polscy bohaterowie narodowi,  odznaczający się odwagą i męstwem, walczący za swą Ojczyznę – Polskę. Postacie, które zostały przybliżone uczniom to m.in. Zawisza Czarny, Jan  III Sobieski, Tadeusz Kościuszko i Józef Piłsudski. Podczas prezentacji bohaterów, Jacek Ordowski przybliżył uczniom elementy uzbrojenia i umundurowania, które zmieniały się na przestrzeni wieków. Daniel, Bartek, Dawid i Kacper prezentowali zarówno swoje talenty wojskowe, jak i umundurowanie i broń- m.in. hełm z przyłbicą, skrzydła husarza czy broń palną. Po pokazie, jak zwykle, chętni uczniowie mogli wypróbować broń czy przymierzyć hełm, co widać na zdjęciach. Więcej »