Archive for Kwiecień, 2022

PATRIOTYZM WSPÓŁCZEŚNIE

IMG-20220429-WA0010

Początek maja to szczególnie ważne dni dla Polski i Polaków ze względu na historię oraz tradycję, które każdy rodak powinien znać:
1 maja – Międzynarodowe Święto Pracy
2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
3 maja – rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Uczniowie klas 7 w trochę inny sposób utrwalili tradycje narodowe eksponując symbole naszego państwa  stylem malarstwa współczesnego. Poznając charakter i metody współczesnych artystów uczniowie szczególnie zafascynowali się jednym z twórców -Jacksonem Pollockiem, którego dzieła powstawały w bardzo  oryginalny sposób.  Upamiętniając  najważniejsze wydarzenia, które zapisały się w historii polskiej państwowości klasy 7, zmieniając się we współczesnych artystów  stworzyły prace symbolizujące kolory patriotyzmu.

Więcej »

22 KWIETNIA DZIEŃ ZIEMI

received_1154534948495872

Z okazji obchodów Dnia Ziemi  22.04.2022 r. wszyscy uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami i pracownikami obsługi
w porozumieniu z Urzędem Miasta Kętrzyn, wzięli udział w szkolnej akcji sprzątania świata.
Rejony, które zostały posprzątane to okolice stadionu miejskiego,  teren wokół szkoły, boisko szkolne, zieleń na zapleczach budynków wielorodzinnych przy  Chopina, Ogrodowej, pasy zieleni wzdłuż Bydgoskiej, Dworcowej, Kraszewskiego, Limanowskiego, Tuwima, Brzechwy, Kochanowskiego, Norwida, Orzeszkowej, Konopnickiej, Granicznej, Leśnej, Marii Zientary Malewskiej, Olsztyńskiej  oraz teren przy murach obronnych, ulice: Gałczyńskiego, Staromiejska, Zjazdowa, Struga, Krótka, Cukrownicza, Zatorze. Więcej »

III REGIONALNY KONKURS EKOLOGICZNO – PRZYRODNICZY KLAS 3

received_1660955600925839

22 kwietnia w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Reszlu odbył się III Regionalny Konkurs  Ekologiczno – Przyrodniczy klas 3 szkół podstawowych. W uroczystości  uczestniczyli zaproszeni goście W – M  Kurator Oświaty p. Krzysztof Marek Nowicki, starosta Powiatu Kętrzyńskiego p. Michał Kochanowski, wicestarosta p. Andrzej Lewandowski,, wiceprzewodniczący Rady Powiatu p. Piotr Węglarski, przedstawiciele Mazurskiego Parku Krajobrazowego p. Besta Zaborowska i p. Waldemar Bzura, burmistrz Reszla p. Marek Janiszewski, leśnik Nadleśnictwa Mrągowo p. Grzegorz Bąk oraz  dyrektor POWRE p. Marta Kragiel.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie : Aleksandra Stefańska z klasy 3a i  Kornel Boratyński z klasy 3b.
     Dyrektor Szkoły p. Edward  Szmul bardzo serdecznie wszystkich powitał i zaprosił uczniów do rywalizacji  konkursowej.  Ponad 30 uczniów z powiatu kętrzyńskiego i mrągowskiego  zmagało się  z rozwiązaniem testu  w zdrowej rywalizacji . Wszyscy spisali się wzorowo, gdy komisja konkursowa sprawdzała testy , wszyscy uczniowie ze swoimi nauczycielami i rodzicami udali się na wspaniałą wycieczkę po Reszlu.
Mistrzynią w konkursie została uczennica naszej szkoły  Aleksandra Stefańska i otrzymała tytuł LIDERA.  Gratulujemy !!!

Więcej »

WYCIECZKA TORUŃ-BYDGOSZCZ

WhatsApp Image 2022-04-24 at 11.21.27

Dnia 21 kwietnia 2022r. 46 uczniów z klas 5a, 5b i 6a wraz z wychowawcami udało się na dwudniową wycieczkę do Bydgoszczy i Torunia. Pierwszego dnia grupa obrała za kierunek miasto Bydgoszcz, gdzie odwiedziliśmy MUZEUM MYDŁA I HISTORII BRUDU, a dzieci zaprojektowały swoje osobiste mydełka. Dodatkowo przewodniczka turystyczna oprowadziła nas po najciekawszych atrakcjach starówki. Po obiedzie, grupa pojechała do Torunia, gdzie odwiedziliśmy ŻYWE MUZEUM PIERNIKA. Każdy uczestnik ulepił pierniczka, którego mógł zabrać ze sobą. Piekarze opowiedzieli nam historię powstawania wyjątkowego przepisu toruńskiego piernika. Noc spędziliśmy w Domu Pielgrzyma. Kolejnego dnia wypoczęci po obfitym śniadaniu, udaliśmy się do Planetarium. W fantastyczny sposób poznaliśmy historię powstawania galaktyk i gwiazd. Później udaliśmy się na toruńską starówkę wraz z „katem” – przewodnikiem, który w śmieszny sposób przedstawił nam historię miasta. Ostatnią atrakcją była wizyta w Centrum Nowoczesności MŁYN WIEDZY. Dzieci wzięły udział w interaktywnej wystawie Ścieżki Dorastania, w trzech strefach; dojrzewania, emocji i życia społecznego. Po posiłku, udaliśmy się w stronę powrotną, do Kętrzyna. Podróż wypełniona śpiewami rozmowami i dobrym humorem upłynęła nam szybko.
Wycieczka była bardzo dobrze zaplanowana i przygotowana, atrakcje były interesujące i pouczające. Nie było żadnych postojów, a co za tym idzie – czasu na nudę. Dzieci były w dobrym nastroju, świetnie się bawiły, a przeżycia z wycieczki zostaną z nimi na długo.

Więcej »

PRZEDSZKOLAKI NA MEDAL

Dnia 21.04.2022r. na  stadionie przy ul. Bydgoskiej odbył się pierwszy bieg inaugurujący trzeci już sezon Kętrzyńskiej Ligi Biegowej- KĘTRZYŃSKI KILOMETR. Organizatorami  wydarzenia są Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kętrzynie i Fundacja Drużyna ML. Każdy start przeprowadził burmistrz miasta p. Ryszard Niedziółka. W zawodach uczestniczyły 72 osoby, w tym 42 dzieci. Liczną reprezentację małych sportowców stanowiły dzieci z naszych oddziałów przedszkolnych. Nasi podopieczni spisali się na medal i na dystansie 6o i 100 metrów nie mieli sobie równych. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal. Bieganie to jedna z najbardziej naturalnych aktywności dzieci. Organizm młodego człowieka potrzebuje aktywności fizycznej do rozwoju. Ludzie, którzy od małego byli aktywni fizycznie, tacy zazwyczaj pozostają. Bieganie uczy wytrwałości, uodparnia, uczy współzawodnictwa, wzmacnia organizm, układ odpornościowy, zwiększa wydolność organizmu do walki z chorobami, rozwija mięśnie, ćwiczy koordynację i zmysł równowagi. Kętrzyńska Liga Biegowa to wspaniała inicjatywa kierowana nie tylko do najmłodszych, ale także do młodzieży i osób dorosłych. Dzieci to doskonali obserwatorzy. Na każdym kroku obserwują swoich rodziców i ich naśladują. Może przy kolejnych startach ligi rodzice odważą  zmierzyć się w sportowych zmaganiach i dadzą dobry przykład swoim pociechom. Aktywne i wspólne spędzanie czasu to najlepszy prezent, jaki możemy dać swoim dzieciom. Kolejny bieg już w maju. Do zobaczenia na starcie!

Ewa Jakoniuk

pobrane

Drodzy Rodzice

W związku z wolnymi miejscami do klas I na rok szkolny 2022/2023

w dniach 19-28 .04.2022

ROZPOCZYNA SIĘ REKRUTACJA UZUPEŁNIAJĄCA

Tak jak w pierwszym postępowaniu rekrutacyjnym, prosimy o złożenie formularza (spoza obwodu lub z obwodu szkoły) do dnia 28.04.2022r. W zakładce REKRUTACJA DO KLAS I umieszczone są dokumenty do pobrania oraz lista kandydatów przyjętych do klas I w pierwszym etapie rekrutacji.

NIEDZIELA PALMOWA

278092925_316752670562117_7801743677238922612_n 278331294_685368136031563_6748482685233051958_n

Palma wielkanocna to część tradycji związanej z Niedzielą Palmową. Jest symbolem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy, zwycięstwa, ale także symbolem męki oraz odkupienia.  Palmy wielkanocne, które wykonały we współpracy z Konikiem Mazurskim klasy Ib oraz VIIb były kolorowe jak wiosna. Rdzeniem był prosty patyk, kijek. W palmie znajdowały się nie tylko gałązki wierzby z rozwiniętymi kotkami, ale również bukszpan, trawy i kolorowe kwiaty z bibuły. Uczniowie podczas warsztatów usłyszeli ciekawą historię. Przed wojną mieszkała tu polskojęzyczna ludność mazurska oraz ludność niemiecka wyznania ewangelickiego. Mazurska ludność ewangelicka nie święciła palm w kościele, gałązek wierzbowych używano natomiast do tradycyjnego „smagania” w drugi dzień Świąt. Po wojnie niektórzy osadnicy przejęli od Mazurów zwyczaj „smagania” gałązkami wierzby lub „kadykiem” (jałowcem), a Mazurzy od osadników zwyczaj „lanego poniedziałku”.

LAS PRZYJAŹNI

277832375_800753424647579_5424214280187241570_n

9 kwietnia Samorząd Uczniowski naszej Szkoły wraz z opiekunami Panem Maciejem Duczek i Anetą Chadryś udali się do Gierłoży, aby wspólnie z uczestnikami innych krajów zasadzić Las Przyjaźni. Tego dnia  Kwaterę Hitlera odwiedzili społecznicy z Ukrainy, Litwy, Czech oraz Polski. Wspólne sadzenie Lasu Przyjaźni  jest kontynuacją akcji, którą przerwała pandemia. W tym roku spotkanie młodzieży, dorosłych i dzieci odbyło się pod hasłem „Solidarni z Ukrainą” Spotkanie odbyło  się w bardzo szczególnym miejscu. To właśnie tu zapadały decyzje odnośnie losów świata i Europy. Posadziliśmy Las Przyjaźni aby drzewa, które przetrwają dziesiątki lat były świadkami o wolność i niepodległość naszych narodów .

Więcej »

PSZCZÓŁKI W POGONI ZA ZAJĄCEM

PISANKA WIELKANOCNA

20220411_093914

 

11 kwietnia klasa II b udała się do Galerii Konika Mazurskiego na warsztaty wielkanocne. Na miejscu przywitała nas Pani Bożena Toruńska. Każdy zajął miejsce przy stoliku i otrzymał styropianowe jajeczko. Panie udostępniły  elementy dekoracji wielkanocnych, z których  uczniowie mogli wykonać  pisankę według swego pomysłu. Po zakończeniu pracy wykonaliśmy wspólne zdjęcie ze swoim dziełem.

Więcej »

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU PLASTYCZNEGO

20220412_131921

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w krajowym konkursie pt. „Jak parki narodowe pięknieją dzięki Funduszom Europejskim”. Przedsięwzięcie organizowane było przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska. Patronat honorowy nad konkursem objął Minister Edukacji i Nauki.                                                                                                 Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu pracy plastycznej, która miała przedstawić zmiany, jakie w parkach narodowych dokonały się dzięki środkom finansowym z Unii Europejskiej. Konkurs organizowany był w dwóch kategoriach wiekowych: uczniowie klas I-III oraz klas IV-VI. Zainteresowanie naszych podopiecznych było bardzo duże, a wykonane prace dopracowane, tematyczne i pełne kreatywności twórczej! Konkurs podzielony był na 2 etapy: szkolny i krajowy. Laureaci etapu szkolnego:

Kategoria klasy I-III
I miejsce: Hania Archutowska kl. Ia
II miejsce: Ania Paszkiewicz kl. III b
III miejsce: Antek Anczewski kl. II a
Wyróżnienia: Adam Filipski kl. III a, Kacper Kosior kl.III b, Lena Siwek kl. II a

Kategoria klasy IV-VI
I miejsce: Maja Roguszka  kl.Va, Bartosz Zawadzki Rymsza kl. VI a, Janek Cyrulik kl. IV b;
II miejsce: Daria Cabaj kl. VI a,  Weronika Billaud kl.Va, Klara Billaud kl.Va;
III miejsce: Julia Sadlak kl VI a, Oliwia Mikołajczyk kl.VI a, Julia Tomko kl.Vb
Wyróżnienia: Alicja Tomczak-Kowalewska kl. IV b,  Paweł Czarnecki kl. IV b, Hania Kawczyńska kl. IV b, Maja Stankiewicz kl. IV b, Natasza Szewczyk kl.Va, Szymon Krzysztofowicz kl. VI a, Zuzanna Piotrowska kl.Va, Hanna Wojciechowska kl. VI a, Milena Brzózka kl.VI a
Nie udało nam się stanąć na krajowym podium… Ale czy zawsze chodzi o materialną wygraną ? Uczniowie biorąc udział w tym konkursie poszerzyli swoją wiedzę na temat dziedzictwa przyrodniczego polskich parków narodowych. Konkurs zachęcił uczniów do czynnego zainteresowania się tematyką Funduszy Europejskich, ukształtował i umocnił  postawy  proekologiczne, rozbudził  wrażliwości na piękno przyrody,  skierował uwagę najmłodszych na zmiany, jakie nastąpiły w Parkach Narodowych dzięki środkom z Unii Europejskie, rozwinął zainteresowania plastycznych i wreszcie pobudził kreatywność uczniów.  Czy to właśnie nie jest WYGRANA?

Wielkie podziękowania dla każdego  uczestnika biorącego udział w  konkursie.

Więcej »

WIELKANOCNA NIESPODZIANKA

received_549948309783914

Tuż przed Świętami Wielkanocnymi grupy przedszkolne „Żuczki”, „Pszczółki” i „Biedronki”  oraz społeczność uczniowska  przygotowali świąteczne babeczki  oraz stroiki, którymi obdarowali podopiecznych Kętrzyńskiego Domu Pomocy Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz przedstawicieli Urzędu Miasta. Świąteczną akcję koordynowała Pani Marta Żukowska oraz Pani Aneta Chadryś.

Marta Żukowska

Więcej »

WIELAKONOCNA „AKCJA Z JAJEM”


To były niezłe jaja  w dodatku Wielkanocne  Dzieci z kętrzyńskich szkół i przedszkoli od kilku tygodni przygotowywały swoje „dzieła”. Podsumowanie akcji „Wielkie Jajo”, zainicjowanej przez Centrum Wolontariatu w Kętrzynie odbyło się 8 kwietnia pod kętrzyńskim Ratuszem. Pomysłowość dzieci i nauczycieli okazała się być nieograniczona. Wielkie Jaja trafiły do lokalnych instytucji. Nasze jajo trafiło do  Komedy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Serdeczne podziękowania należą się Powiatowej Komendzie Policji, która eskortowała nasze dzieło.

Marta Żukowska

Więcej »

ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

277701291_533563408342918_8642172500680002652_n

Na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Głównym przesłaniem tego dnia jest podnoszenie świadomości społecznej na temat spektrum autyzmu, zaś motywem obchodów jest kolor niebieski. 2 kwietnia wszyscy uczniowie klas I-VIII wraz z wychowawcami  przyszli do szkoły ubrani w kolorze niebieskim, ponieważ to kolor solidarności z autyzmem. Wykonali plakaty z hasłem „ Zaświećmy się na niebiesko”, które zostały rozwieszone na korytarzu naszej szkoły. Każda klasa obejrzała film będący wprowadzeniem do tematyki autyzmu.  Jego celem było podniesienie świadomości dzieci i młodzieży, budowanie zrozumienia i akceptacji dla osób, które zmagają się z tym zaburzeniem na co dzień. Tego dnia nie zabrakło również ćwiczeń sensorycznych, które pozwoliły dzieciom choć na chwilę wejść w rolę osoby z zaburzeniami autystycznymi.  Na korytarzu szkoły  można było przejść po ścieżce sensorycznej, malować farbami na folii oraz skorzystać ze stolika sensoryczno- warsztatowego. Dzieci uświadomiły sobie, że osoby ze spektrum autyzmu, chociaż wyglądają zupełnie zwyczajnie, to odbierają świat  inaczej niż większość z nas. Ćwiczenia miały uświadomić dzieciom, że autyści potrzebują dużo silniejszych bodźców sensorycznych.  Wszystkie podjęte działania miały na celu podniesienie świadomości naszych uczniów na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na problemy i potrzeby osób z autyzmem.

Więcej »

277711878_312050957664368_1259881307640829935_n