WIELKI MARATON CZYTELNICZY

IMG_20190509_123131Dziewiątego maja 2019 r.  w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek odbyło się podsumowanie X Wielkiego Maratonu Czytelniczego. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

Na czym polega cała akcja? Na początku miesiąca uczniowie dowiadują się, którą z lektur z listy należy przeczytać. Robią to w domu lub na zajęciach w bibliotece szkolnej. Na koniec miesiąca piszą test ze znajomości przeczytanej książki, umiejętności wyciągania z niej istotnych informacji i kojarzenia faktów. Zebrane z każdego testu punkty sumują się w skali roku szkolnego i pozwalają na zdobycie wyróżnienia lub nagrody dla samego czytelnika a nawet dla szkoły. To zachęta do poznawania książek spoza standardowego kanonu lektur, wspomaganie umiejętności czytania ze zrozumieniem oraz wyzwanie, ponieważ część pozycji książkowych jest wymagająca w stosunku do wieku młodych czytelników.

Konkurs został podzielony na trzy kategorie wiekowe.

1. Klasy II- III „Spotkacie nowych przyjaciół”
  2.  Klasy IV-VI „Czytanie rozwija, czytanie wzbogaca”
  3.  Klasy gimnazjum i VII-VIII SP „W lustrze książki”

Wzięło w nim udział ok. 7000 uczestników z 245 szkół z Polski i jednej szkoły z Leicester w Wielkiej Brytanii. Przyznano 89 tytułów laureata, 119 tytułów finalisty oraz 167 wyróżnień.

W naszej szkole do konkursu przystąpiło 20 uczniów. Szkolnymi koordynatorkami konkursu były panie: Halina Moczyńska i Grażyna Wyszkowska.

Najlepsze wyniki w naszej szkole uzyskali uczniowie  klasy  III a: Lena Cichomska i Bartek Zawadzki Rymsza, którzy zostali laureatami, Marika Jurczak , Alicja Bepirszcz kl. IV a – finalistki i Agata Ożga kl.VIII b – wyróżnienie.

Nagrodzeni uczniowie i nauczycielki mogli wybrać się po odbiór wspaniałych nagród i krótką wycieczkę po Gdańsku dzięki wsparciu finansowemu Rady Rodziców i indywidualnym sponsorom, którym dziękujemy.

.