Biblioteka

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

246028467_1015485855911349_2920619290616976376_n

W środę 12 października 2021 r.  najmłodsi uczniowie klasy I A i I B    naszej szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Szkolnej. Wyjątkowych gości wraz z wychowawczyniami p. Anetą Chadryś i Krystyną  Osiecką oraz p. Agnieszką przywitała  p. Sylwia, która zachęciła  pierwszoklasistów do wypożyczania  i czytania książek, które zabiorą dzieci w świat bajek ,baśni, ale też historii i przygody. Przypomniała uczniom o znaczeniu pasowania na czytelnika, które to otwiera przed nimi nową drogę pełna przygód, które  dzieci znajdą w książkach.

Następnie uczeń klasy  I  Hubert  pięknie przeczytał wiersz „Skarga książki” Jana Huszcza. Dzieci odpowiadały na pytania związane z wierszem oraz z  tematem poszanowania książek., Uczniowie zapoznali  się z prawami i obowiązkami czytelnika. Jestem  pewna, że książki w ich rękach będą bezpieczne.

Na zakończenie krótkiej ale ważnej uroczystości, nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki. Potem wszyscy zostali pasowani na czytelników. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało okolicznościowy dyplom, zakładkę  oraz słodkości .

Mam nadzieję, że od tej pory każdy pierwszoklasista  będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzał w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych przygód bohaterów książkowych.

 


TYDZIEŃ ZAKAZANYCH KSIĄŻEK

225563


PODARUJ KSIĄŻKĘ BIBLIOTECE

49789

Wszystkich czytelników i sympatyków książek zapraszamy do włączenia się w akcję

Podaruj Książkę Bibliotece!

Akcja skierowana jest do wszystkich uczniów, nauczycieli i rodziców.

Celem akcji jest wzbogacenie księgozbioru o ciekawe pozycje książkowe, co przyczyni się do rozwoju czytelnictwa w naszej szkole.
Jeżeli przeczytałeś lektury lub książki, które warto polecić innym - przekaż je do biblioteki.

Nie skazuj ich na zapomnienie i zarastanie kurzem na półce Twojej domowej biblioteczki. Wystarczy nawet jedna uwolniona książka z własnej kolekcji. Przekazane książki będą służyć innym czytelnikom. Książka otrzyma drugie życie i sprawi radość innym, a  Wy  będzie mieć miejsca na półkach na nowe książki.

Uwolnij książkę!
Pamiętaj!  Książka czytana żyje dalej!

1548

Regulamin akcji:
• Akcja rozpoczyna się z dniem ogłoszenia i trwa do zakończenia roku szkolnego.
• W ramach akcji do biblioteki można przekazać:

 • lektury szkolne, literaturę piękną   (dla dzieci i młodzieży),
 • literaturę popularnonaukową oraz dokumenty elektroniczne.
  • Stan przekazywanych darów powinien być dobry.
  • Zanim podarujesz książkę bibliotece, zapytaj o zgodę Rodziców.

Mamy nadzieję, że akcja spotka się z życzliwym przyjęciem i zainteresowaniem.

Za wszystkie dary już dziś serdecznie dziękujemy.

679152rzoh861uxv

TYDZIEŃ BIBLIOTEK

Tydzień Bibliotek odbywał się w tym roku pod hasłem: „Znajdziesz mnie w bibliotece”. Nasza biblioteka zorganizowała spotkanie przedszkolaków z grupy Motylki z panią bibliotekarką Grażyną Wyszkowską, na którym dzieci dowiedziały się jak wygląda i pracuje szkolna biblioteka. Starsze klasy w ramach Tygodnia Bibliotek wzięły udział w konkursach czytelniczych. Klasa piąta sprawdziła swoją wiedzę na temat mitologii greckiej. Najlepsi otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, a byli to: Lena Cichomska, Bartek Zawadzki-Rymsza i Hubert Łapuć.

Klasy trzecie zmierzyły się w konkursie czytelniczym „Z baśniami za pan brat”. Uczniowie odpowiadali na pytania związane z twórczością największych baśniopisarzy Ch. H. Andersena, braci Grimm i Ch. Perraulta. I miejsce zajęła Julia Piworowicz, II Maria Nykiel a III Hania Kawczyńska.


am147

Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego biblioteka szkolna organizuje „Konkurs na znawcę epopei narodowej”. Uczniowie klasy ósmej mają do rozwiązania test.

Pan Tadeusz” – TEST dla kl 8

Rozwiązania proszę przesłać do poniedziałku 22 lutego (do godz. 18:00) poprzez dziennik Librus do organizatora: pani Grażyny Wyszkowskiej

Dziękuję za udział w konkursie.

Wyniki:

I miejsce – Olga Łozowska, Karol Stefański

II miejsce – Laura Roguszka

III miejsce – Kacper Sadlak.

Gratuluję!


„SPOSÓB NA ELFA”

Uczniowie klasy II a wzięli udział w konkursie plastycznym zorganizowanym przez bibliotekę szkolną. Młodzi czytelnicy wykonali ilustracje do książki Marcina Pałasza pt. „Sposób na Elfa”. Prace można obejrzeć w bibliotece.

I miejsce – Juliusz Ciborski

II miejsce – Jakub Czarnecki

III miejsce – Adam Filipski


2794

WYNIKI KONKURSU CZYTELNICZEGO  DLA KLAS IV „SPOTKANIE Z PINOKIEM”

I miejsce: Igor Rutkowski i Piotr Zdanowicz
II miejsce: Alan Żygota
III miejsce: Julia Tomko i Maja Roguszka


KONKURS CZYTELNICZY DLA KL. IV - Pinokio

konkurs

Pytania-do-konkursu-Pinokio

 Krzyżówka-Pinokio

Proszę o przesłanie do 21.12.2020 ( do godz. 18:00) tylko odpowiedzi z testu i krzyżówki przez Librusa do organizatora: pani Grażyny Wyszkowskiej


123

Warto przeczytać

W jesienne dni mamy dużo wolnego czasu, bo pogoda i sytuacja, w jakiej znalazł się świat, sprzyja siedzeniu w domu. Dlatego warto sięgnąć po książkę. Dziś polecam wszystkim młodym czytelnikom  książkę ”Chowańce . Gwiazdy przeznaczenia ” A. J. Epsteina i A. Jacobsona. Powieść przedstawia wielką przygodę, pełną fantastycznych stworów, magicznych zaklęć, trujących roślin i niebezpieczeństw. W Bezkresji  wśród zwykłych ludzi żyją czarodzieje. W dużych i małych sprawach pomagają im chowańce, zwierzęta obdarzone magicznymi mocami. Kiedy kot dachowiec Aldwyn zostaje wzięty za chowańca, jego życie się zmienia, staje na głowie. Czy bezpański kot uratuje królestwo? Dowiesz się czytając powieść.


Konkurs Pięknego Czytania

DSCF4846


Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

118429462_615483409363620_7194941897876492405_n

 29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Po raz pierwszy został ogłoszony przez Polską Izbę Książki we wrześniu 2001 roku. Patronką święta jest Janina Porazińska autorka wielu książek dla dzieci. Celem święta jest propagowanie czytania wśród najmłodszych, ponieważ czytanie na głos stymuluje i rozwija dzieci, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. W naszej szkole uczciliśmy ten dzień czytaniem na głos przez panią Grażynę Wyszkowską bajki Aleksandra Puszkina „O rybaku i złotej rybce” w oddziałach przedszkolnych i „Detektywa Pozytywki” w kl. I.


Młodzi czytelnicy

20200911_080216

Jedenastego września 2020 r. uczniowie klasy I b razem z wychowawczynią p. Barbarą Graczyk odwiedzili bibliotekę szkolną. Pani Grażyna Wyszkowska opowiedziała dzieciom, jak należy zachowywać się w bibliotece, jakie książki można wypożyczyć do domu i kiedy należy je oddać. Uczniowie zostali pasowani na czytelników, każdy z nich otrzymał zakładkę do książki.


DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

DSCF3081


Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych – październik 2019 r.

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych w październiku 2019 roku odbywa się pod hasłem: WYOBRAŹ SOBIE … 

Bez tytułu 

Z okazji święta bibliotek szkolnych nasza biblioteka organizuje:

1. „Tydzień  z  bajką” – w  czytelni  na drugiej  godzinie  lekcyjnej  dzieci  z grup przedszkolnych i świetlicy  słuchać będą  bajek  o  zwierzętach  w  interpretacji  nauczycieli naszej placówki; imprezie  towarzyszyć będzie  wystawa  pluszowych  zabawek - zwierząt  i  wystawa  książeczek  o  zwierzętach.

2. „Dzień  bajkowej  postaci” – 24  października – tego  dnia  wszyscy uczniowie  szkoły  podstawowej  mają  możliwość  przebrania  się  za swojego  ulubionego  bohatera  z  bajki / książki.

3. Konkurs plastyczny  dla klas II- IV „Wyobraź sobie…” ( prace oddajemy do 25.10.2019)

Uczestnicy konkursu mają zaprojektować okładkę dla nieistniejącej książki. Książce należy nadać tytuł i wykonać projekt okładki, na której będzie: imię i nazwisko autora ( w tym przypadku imię i nazwisko ucznia), tytuł książki . Ocenie będzie podlegać pomysłowość, kreatywność i  estetyka pracy.

4. Konkurs pięknego czytania dla klas II-III ( poniedziałek 21.10.2019)

Każdy uczeń zgłoszony do konkursu przygotuje  wybrany przez siebie fragment książki, którą zaprezentuje w bibliotece. Czytany tekst ma podkreślić walory artystyczne czytającego dziecka.

5. Konkurs literacki dla klas V-VII ( prace oddajemy do biblioteki- 25.10.2019)

Uczestnicy konkursu piszą wiersz zaczynający się od słów będących hasłem tegorocznego Miesiąca Bibliotek Szkolnych: „Wyobraź sobie…”. Tekst oddajemy na kartce formatu A-4, zapisany na komputerze. Konkurs ma formułę otwartą i nie narzuca żadnych wymogów formalnych.


SUKCES NASZYCH MŁODYCH CZYTELNIKÓW

Uczniowie naszej szkoły zostali wyróżnieni w ogólnopolskim konkursie czytelniczym organizowanym po raz  X przez prezydenta Gdańska i Kuratorium Oświaty w Gdańsku. Lena Cichomska i Bartek Zawadzki Rymsza otrzymali tytuł laureata w kategorii klas II-III, Alicja Bepirszcz i Marika Jurczak zostały finalistkami w klasach IV-VI, a Agata Ożga dostała wyróżnienie w kl. VII-VIII.

Młodzi czytelnicy wykazali się wytrwałością i dobrą pamięcią. Co miesiąc czytali nową książkę, z której później pisali test sprawdzający znajomość konkretnego utworu. I tak przez siedem miesięcy panie Halina Moczyńska i Grażyna Wyszkowska wysyłały wyniki testów do Gdańska.

Uczniowie pojechali po nagrody do Europejskiego Centrum Solidarności, przy okazji zwiedzili Gdańsk. Zadowoleni, pełni wrażeń  wrócili do Kętrzyna.


DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

Z okazji Dnia Języka Ojczystego biblioteka szkolna zorganizowała konkurs na zabawne opowiadania z trudnościami ortograficznymi : klasy IV- V  pisały teksty zawierające jak najwięcej wyrazów  z „rz”, klasy VI-VII wyrazy z „ż”. Najmłodsi uczniowie układali rymowanki o swoich książkowych bohaterach.  Najwięcej prac napisały klasy IV  -  30 opowiadań,  i klasy II- 15 rymowanek.

Komisja w składzie: p. Joanna Szawkowska i p. Grażyna Wyszkowska wybrały najciekawsze prace.

I miejsce zajęli: S.  Milewska, M. Gogalińska, L. Towarnicka, D. Cabaj, L. Szoska, J. Piworowicz – kl. I-III;  Antonina Kalinowska i Janek Łozowski kl. IV-V, K. Stefański i W. Pietkiewicz – kl.VI-VII.

Najciekawsze prace zostały nagrodzone pięknymi dyplomami i słodkimi drobiazgami – czekoladami, ufundowanymi przez Radę Rodziców.


DZIEŃ KOTA W BIBLIOTECE

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kota p. Grażyna Wyszkowska zorganizowała dla uczniów klas IV- V konkurs literacki, którego bohaterem miał być nasz  ulubieniec  – kot. Uczniowie napisali ciekawe, pomysłowe prace. Oceniły ich walory artystyczne panie : Dorota Mendala i Grażyna Wyszkowska.

I miejsce przyznano Antoninie Kalinowskiej i Jankowi Łozowskiemu

II miejsce : Adamowi  Mazurowskiemu i Magdzie Wieczorkowskiej , III Julii Skutkiewicz. Uczniowie otrzymali  dyplomy i nagrody ufundowane przez Radę Rodziców.

Gratulujemy i zapraszamy do kolejnych konkursów.


W zimowej atmosferze klasa IIIa zagościła w szkolnej bibliotece na zajęciach poświęconych książce Astrit Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”. Uczniowie w pięciu grupach zmagali się z różnymi zadaniami związanymi z lekturą.  Musieli rozwiązać krzyżówkę sprawdzającą  treść książki, wykreślić nazwy kociąt, wypisać mieszkańców zagród, odpowiedzieć na pytania oraz rozwiązać zadanie matematyczne związane z zajęciami bohaterów. Zabawa była doskonała, pełna rywalizacji. Najwięcej punktów zdobyła grupa w składzie: Lena Cichomska, Zosia Wojciechowska, Piotr Segies i Nikola Pisiołek.  Nad całością czuwała pani Grażyna Wyszkowska.


79a103e55986899697d8bcc5e1001e65

ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA

Koty, jako jedne z najbardziej popularnych zwierząt domowych, uszczęśliwiają ludzi, ale kot może znaleźć też u nas szczęście, jeżeli wiemy czego naprawdę potrzebuje. Naszym ulubieńcom poświęcony został Dzień Kota, święto obchodzone na całym świecie 17 lutego. Każdego roku w szkole dzień ten jest okazją do radosnego dzielenia się osobistymi przeżyciami o kotkach, kocurach i kiciach.  Koty są też ulubionymi bohaterami książek dla dzieci i młodzieży.  Z książek o kotach emanuje miłość do zwierząt, szacunek i troska o nie. Wizerunek kota w książkach jest bardzo różny i ciągle się zmienia. Są nawet koty przemądrzałe, rządzące człowiekiem, jak w kociej trylogii T. Trojanowskiego. Tajemnicze usposobienie i intrygująca natura kotów odzwierciedlona jest w serii książek „Zosia z ulicy Kociej”.

Biblioteka szkolna zaprasza do konkursu dla klas IV-V na opowiadanie, którego bohaterem będzie kot. Najciekawsze prace zamieścimy na stronie biblioteki. Prace należy dostarczyć do biblioteki do poniedziałku 18.02.2019


MARATON CZYTELNICZY

Uczniowie naszej szkoły, biorący udział w Ogólnopolskim Maratonie Czytelniczym, co miesiąc czytają wybraną przez organizatora jedną z nowości czytelniczych. W styczniu były to następujące książki: klasy II – III „ 8+2 i pierwsze święta”, klasy IV- VI „ Antykwariat pod Błękitnym Lustrem”, a klasy VII – VIII „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”. Na koniec miesiąca piszą testy sprawdzające znajomość treści lektur i zrozumienie tematyki poruszanej w książkach. W lutym będą czytać: „ Dziurę w gazecie” A. Głowińskiej, „Małych zwycięzców” A. Ossendowskiego i „Kroniki Archeo. Szyfr Jazona” A. Stelmaszyk.


KONKURS CZYTELNICZO – PLASTYCZNY DLA KLAS  I-III

Biblioteka szkolna  i p. H.  Moczyńska organizują  konkurs plastyczny o Kubusiu Puchatku. Prace należy dostarczyć do czwartku 15.11.2018 r. do p. Moczyńskiej.

Dnia 20.11.2018 na czwartej godzinie lekcyjnej w świetlicy szkolnej odbędzie się konkurs wiedzy o bohaterze powieści A. A. Milne Kubusiu Puchatku. Klasy wystawią drużyny czteroosobowe, które będą odpowiadać na pytania poświęcone bohaterowi książki „Przygody  Kubusia Puchatka”.


PAŹDZIERNIK 2018 – MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

Święto zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (ang. International Association of School Librarianship) w 1999 r. Najpierw był to jeden dzień, a od 2008 r. – cały październik.

Święto ma na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły oraz w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.

Hasło tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmi:

 „Książka to przyszłość”.

Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia biblioteki, zapoznania się z nowościami wydawniczymi oraz do korzystania ze zbiorów. W ramach obchodów nasza  biblioteka organizuje  :

 • Konkurs na  „Najlepszego Czytelnika Miesiąca Październik”
 • Akcja pt. „Książkowa lista przebojów”
 • Konkurs pięknego czytania
 • Warsztaty literacko-plastyczne  „Mirabelka- kiełkująca historia 100licy”

Biblioteka szkolna zaprasza do udziału w głosowaniu na książkę, którą warto przeczytać i polecić innym czytelnikom.

Głosowanie będzie odbywało się w bibliotece. Na kartce należy zapisać imię i nazwisko autora, tytuł książki oraz swoje imię i nazwisko. Spośród uczniów biorących udział w głosowaniu, wylosowany zostanie zwycięzca, który otrzyma nagrodę.

Polecana przez laureata książka zostanie zakupiona do biblioteki (jeśli nie ma jej w księgozbiorze) i opatrzona dedykacją zwycięzcy.


   Z WIZYTĄ W BULERBYN

W świątecznej atmosferze klasa III b zagościła w szkolnej bibliotece na zajęciach poświęconych książce Astrit Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”. Uczniowie w czterech grupach zmagali się z różnymi zadaniami związanymi z lekturą. Musieli rozwiązać krzyżówkę sprawdzającą treść książki, wykreślić nazwy kociąt, wypisać mieszkańców zagród, odpowiedzieć na pytania oraz rozwiązać zadanie matematyczne związane z zajęciami bohaterów. Zabawa była doskonała, pełna rywalizacji. Grupa, która zdobyła największą ilość punktów otrzymała nagrodę w postaci celujących ocen. Nad całością czuwały panie Grażyna Wyszkowska i p. Aneta Chadryś.


ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA 

 Z okazji Dnia Pluszowego Misia biblioteka szkolna zorganizowała konkurs plastyczny dla uczniów klas I-III „Mój miś”. Przy ocenianie prac jury brało pod uwagę: kreatywność i samodzielność . Na konkurs wpłynęło 50 prac, które wykonane były różnymi technikami, najwięcej prac przygotowała klasa III b, bo aż 24. Najlepsze prace można oglądać w bibliotece i na wystawie na korytarzu I piętro. Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali słodki upominek, a laureaci dyplomy i książki. Nagrody ufundowała Rada Rodziców. I miejsce zajęli: Julia Tomko, Fabian Strankowski, Oliwia Maluchnik II miejsce : Dominik Szałata, Franek Papliński, Magda Wieczorkowska, Kinga Woźniak III miejsce: Amelia Pyrka, Bartosz Zawadzki Rymsza, Sandra Milewska, Daria Hartkiewicz.


KOT W BUTACH

Dnia 6 listopada Pani  Grażynka Wyszkowska,  w ramach rozwijania kompetencji czytelniczych, przeczytała  uczniom klasy I B orginalną bajkę Charles Perrault pt. „Kot w butach”. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali przygód kota i jego pana. Na zakończenie zajęć dzieci odpowiadały na pytania dotyczące usłyszanego tekstu.  Bajka bardzo  się spodobała, niejedno z dzieci sięgnie  po tą książkę, w naszej bibliotece znajdują się różne przekłady bajki. 


27 października 2017 r. odbył się w bibliotece szkolnej „Konkurs pięknego czytania”. Celem konkursu jest promocja czytelnictwa, budzenie wśród uczniów zainteresowań właściwą literaturą dziecięcą, prezentacja własnych umiejętności i porównywanie ich z umiejętnościami innych oraz kształtowanie pięknego czytania.

Do konkursu przystąpiły dzieci z klas II-III, które zostały wytypowane przez swoich wychowawców. Każdy uczestnik konkursu miał wybrać książkę ze zbiorów biblioteki i zaprezentować jej fragment. Podczas czytania podlegały ocenie: płynność i bezbłędność czytania, dykcja oraz interpretacja czytanego tekstu. Dzieci były oceniane przez jury: panią Grażynę Wyszkowską i panią Marzenę Jakubowską.

I miejsce zajęła Joanna Radawiec ( kl. III a), która czytała „Śnieżkę” braci Grimm, II miejsce Nikola Kras ( kl. III b) z tekstem „Purpurowe gniazdo” Bożeny Kraczkowskiej, a III miejsce przypadło Darii Cabaj (kl. II a), zaprezentowała „Asiunię” Joanny Papuzińskiej.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali słodki poczęstunek, a laureaci dostali nagrody książkowe.


POZYSKALIŚMY FUNDUSZE W RAMACH NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA

Nasza szkoła pozyskała 15 000 zł na zakup książek do biblioteki szkolnej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” jest uchwalonym przez Radę Ministrów programem wieloletnim, mającym na celu poprawę stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek jako lokalnych ośrodków życia społecznego. Cel ten realizowany jest przez finansowe wsparcie modernizacji, budowy lub przebudowy placówek bibliotecznych oraz bieżące uzupełnianie zbiorów bibliotek.

Priorytet 3 ma na celu rozwijanie i wzmocnienie zainteresowań oraz aktywności czytelniczej uczniów poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.


REDAGOWANIE GAZETKI SZKOLNEJ „COSIK”

Od września 2016r. w bibibliotece szkolnej redagowana jest gazetka  „Cosik”, a jej przygotowaniem zajmują się uczennice kl. VI:  Agata Ożga, Patrycja Sobiecka, Natalia Pruszyńska, Aleksandra Domaszczyńska, Julia Pietkiewicz. Opiekunem naszych szkolnych redaktorech jest p. Grażyna Wyszkowska

gazetka szkolna Cosik – miesiąc styczeń

gazetka szkolna Cosik cz.2

gazetka szkolna Cosik – miesiąc luty


SZKOLNY KONKURS CZYTELNICZO  -  PLASTYCZNY

„Ilustracja do twórczości Juliana Tuwima”

W grudniu 2016r. został przeprowadzony szkolny konkurs czytelniczo – plastyczny pt. „Ilustracja do twórczości Juliana Tuwima”. Konkurs zorganizowały panie: Grażyna Wyszkowska i Dorota Mendala. Celem konkursu była aktywizacja dzieci i młodzieży do kreatywnego myślenia, rozwijania wyobraźni i umiejętności manualnych. Głównym jednak celem było zachęcenie uczniów do czytelnictwa. Przedmiotem konkursu było zaś samodzielne wykonanie w formie przestrzennej lub płaskiej pracy plastycznej o tematyce związanej z twórczością J. Tuwima. Poniżej przedstawiamy wyniki konkursu:

Oddziały Przedszkolne: I miejsce – Maja Roguszka II miejsce – Emilia Dolińska i Oliwia Maluchnik III miejsce – Aleksandra Kłaczko Klasy I – III I miejsce – Magdalena Wieczorkowska, Paulina Bajdziak II miejsce – Jan Łozowski i Alicja Tymecka III miejsce – Hubert Łapuć Wyróżnienie: Szymon Ruszczyk i Bartek Popowski Klasy IV – VI I miejsce – Karol Stefański II miejsce – Laura Roguszka III miejsce – Marta Jabłońska i Olga Łozowska Wyróżnienie: Amelia Wojciechowska i Aleksandra Czerwińska


KONKURS WIEDZY O HENRYKU SIENKIEWICZU

21 grudnia 2016 r. z okazji „Roku Henryka Sienkiewicza w bibliotece szkolnej odbył się konkurs wiedzy o najbardziej znanym polskim pisarzu. Celem konkursu było sprawdzenie wiedzy na temat życia i twórczości autora Trylogii, rozbudzenie zainteresowania twórczością pisarza, kształcenie uczuć patriotycznych, kojarzenie bohatera z utworem H. Sienkiewicza. Do konkursu przystąpili uczniowie klas V. Ich zadaniem było rozwiązanie krzyżówki związanej z lekturą „W pustyni i w puszczy” oraz udzielenie odpowiedzi na 20 pytań związanych z życiem i twórczością H. Sienkiewicza.Najwięcej punktów zdobyła Aleksandra Czerwińska i zajęła I miejsce, II miejsce otrzymał Patryk Lender a III Maciek Makowski. Gratulujemy i życzymy powodzenia w następnych konkursach.


 KONKURS CZYTELNICZY „DZIECI Z BULLERBYN”

14 grudnia 2016 r. uczniowie klasy III b zmagali się w konkursie czytelniczym „Dzieci z Bullerbyn”. Panie Grażyna Wyszkowska i Barbara Graczyk przygotowały zestaw różnych zadań związanych z lekturą trzecioklasistów. Trzeba było rozwiązać krzyżówkę, nazwać domy, w których mieszkali bohaterowie powieści, wskazać właściwą kolejność wydarzeń. Uczniowie zostali podzieleni na sześć zespołów. Najwięcej punktów zdobyła grupa w składzie: Szymon Drewniak, Oskar Łabanowski, Mateusz Mikołajczyk, Aleksander Wojciechowski.


Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE POWIATOWEJ W KĘTRZYNIE

W Tygodniu Bibliotek w dniach 9-15.10.2016 r., którego hasłem było; Biblioteka Inspiruje; w PBP na zajęciach czytelniczo-plastycznych z Picture book’ ami, kreatywnymi książkami spotkały się dzieci z klas młodszych II – III klasy (70 osób) Szkoły Podstawowej nr 3 w Kętrzynie. Uczestniczyły one w zajęciach pt.: Picture Book – co takiego? Uczniowie dowiedzieli się, że Picture book’i, to książki, w których tekst i obraz pełnią równorzędna rolę, a odbiorca w trakcie czytania staje się ich współtwórcą. Wprowadzeniem do tematu była pogadanka o roli ilustracji w książce dla dzieci. Dzieci miały okazję obejrzeć książki, w których obrazki zostały wykonane różnymi technikami i stanowiły nadrzędną lub podrzędną funkcję względem tekstu. Zauważyły że istotną rolę odgrywają kolory, kształty, a także tonacja, która wprowadza czytelnika w odpowiedni nastrój. Czytane książki obrazkowe Iwony Chmielewskiej „Cztery zwykłe miski” i „Kłopot” rozwinęły w nich fantazję i kreatywność .Następnie przy pomocy czterech papierowych misek tworzyły rozmaite przedmioty i postacie, które zmieniały kształty i miejsce. W ten sposób dziecięca czapka w jednej chwili zmieniła się w biedronkę, a słońce w półksiężyc, samochody łódki, rakiety, kwiaty. Plama zamieniła się rakietę, motyla. Pomysłów było bez liku! Uczestnicy zajęć mogli również porównać swoje propozycje z tymi, których użyła autorka w swoich książkach. Zwieńczeniem zajęć było wykonanie ilustracji do tekstu czytanych książek oraz ilustracji do swoich picture book’ów. Oto prace uczniów: 


„KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ”

W roku szkolnym 2015/2016 nasza szkoła realizować będzie program „Książki naszych marzeń”. Umożliwi on zakup książek do bibliotek szkolnych, w celu promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijania ich kompetencji i zainteresowań czytelniczych.

Za pieniądze z programu biblioteki szkolne będą kupować książki, które nie są podręcznikami. Na zakup książek będą mieli wpływ uczniowie, czyli mają to być lektury, którymi autentycznie są zainteresowani, bliskie ich doświadczeniom w poznawaniu i rozumieniu współczesnego świata. Książki te swoją fabułą powinny rozbudzać ciekawość młodego czytelnika otaczającą go rzeczywistością i inspirować do twórczego działania.

W ramach programu przewidziana jest także współpraca bibliotek szkolnych z bibliotekami publicznymi i publicznymi bibliotekami pedagogicznymi.

Podstawowym rezultatem programu ma być trwałe zainteresowanie młodych ludzi czytaniem. Aby tak się stało, muszą doświadczyć przyjemności z czytania, odkryć w nim atrakcyjny sposób zdobywania wiedzy o świecie, rozwijania zdolności i zainteresowań, a także spędzania wolnego czasu…

W ramach realizacji tego programu przewidziane jest:

 • organizowanie konkursów czytelniczych,
 • udział w konkursach międzyszkolnych,
 • imprezy czytelnicze,
 • lekcje biblioteczne,
 • udział w akcji Cała Polska czyta dzieciom,,
 • współpraca z Biblioteką Miejską w Kętrzynie,
 • wypożyczanie książek na święta i ferie.

KONKURS CZYTELNICZO – PLASTYCZNY „KSIĄŻKA Z WAKACJI”

Biblioteka szkolna ogłosiła we wrześniu konkurs czytelniczo – plastyczny dla klas III – VI pt. „Książka z wakacji”.  Uczniowie mieli wykonać prace plastyczne, których tematem będą bohaterowie książek, towarzyszący dzieciom w czasie wakacji. Dzięki pomocy pani Doroty Mendala uczniowie wykonali ciekawe ilustracje. Nagrodzono prace, przy których uczniowie wykazali się inwencją twórczą i pomysłem. Organizatorzy konkursu mają nadzieję, że dzięki wystawie wyróżnionych prac inni uczniowie sięgną po nowe, nieznane im książki.

Grażyna Wyszkowska

Uczniowie nagrodzeni w konkursie „Książka z wakacji”: Olga Łozowska Laura Roguszka Krzysztof Pastuszuk Jakub Nykiel Patrycja Sobiecka Oliwia Styga Hanna Lender Paulina Maluchnik Patrycja Pyrka Anna Wyszkowska Dominika Graczyk Dominika Modzelewska

Gratulujemy!


KONKURS  PIĘKNEGO CZYTANIA

W dniu 10 marca 2015r. w świetlicy szkolnej odbył się konkurs pięknego czytania. W konkursie brały udział dzieci z klas I-III. Dzieci czytały wybrane przez siebie fragmenty bajek. Pierwsze miejsce zdobyły dwie uczennice – Julia Marcinkiewicz z klasy III i Olga Łozowska z klasy II. Drugie miejsce uzyskała Laura Roguszka z klasy II, a trzecie Oliwia Wujko – Budzińska z klasy III. Laureaci konkursu otrzymali nagrody książkowe, a wszyscy uczestnicy dyplomy. Konkurs przygotowała pani Grażyna Wyszkowska – bibliotekarz szkolny i pani Iwona Adamczyk – wychowawca świetlicy.

Dnia 18.02.2016r. odbył sie konkurs pięknego czytania. W konkursie wzięły udział dzieci z klas I – III. W kategorii klas pierwszych pierwsze miejsce zajął Jan Łozowski z klasy IB. W kategorii klas drugich pierwsze miejsce zajęła Milena Małż z klasy IIA. W kategorii klas trzecich pierwsze miejsce zajęła Olga Łozowska. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.