Biblioteka

GODZINY PRACY BIBLIOTEKI

PONIEDZIAŁEK : 7:45 -9:50 i 10:45- 14:30

WTOREK : 7:45 -8:55 i 9:50 – 14:30

ŚRODA : 7:45 – 14:00 

CZWARTEK : 10:45 – 14:30

PIĄTEK : 7:45 -9:40 i 10:35- 14:30


Biblioteka szkolna jest pracownią służącą realizacji potrzeb i zainteresowań uczniów, doskonaleniu warsztatu pracy nauczycieli, popularyzowaniu wiedzy pedagogicznej wśród rodziców oraz w miarę możliwości wiedzy o regionie. Z biblioteki mogą korzystać uczniowie oraz ich rodzice, nauczyciele i inni pracownicy szkoły. Opiekunem biblioteki jest pani Grażyna Wyszkowska, która pomaga uczniom przy wyborze pozycji książkowych, w wyszukiwaniu potrzebnych informacji, materiałów na zajęcia lekcyjne i konkursy. Dba o estetykę biblioteki. Prowadzi dziennik biblioteki wraz ze statystyką dzienną.


DLACZEGO WARTO CZYTAĆ ?

Badania naukowe potwierdzają, że głośne czytanie:

* rozwija język, pamięć i wyobraźnię,

* uczy myślenia, poprawia koncentrację,

* wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka,

* zapewnia emocjonalny rozwój dziecka,

* poszerza wiedzę,

* ułatwia naukę, pomaga odnieść sukcesy w szkole,

* uczy wartości moralnych, pomaga w wychowaniu,

* zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputera,

* chroni przed zagrożeniami ze strony masowej kultury,

* kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie.

Nikt nie rodzi się czytelnikiem. Czytelnika trzeba wychować – codziennie czytając. Czytanie powinno dziecku zawsze kojarzyć się z przyjemnością i radością. Nigdy z przymusem, karą czy nudą. Codzienne głośne czytanie dla przyjemności jest najskuteczniejszym sposobem wychowania czytelnika – człowieka samodzielnie myślącego, posiadającego wiedzę i umiejętność jej poszerzania, kulturalnego, etycznego, z wyobraźnią, który umie radzić sobie w życiu przy pomocy rozumu, a nie pięści.

WPŁYW CZYTANIA NA ROZWÓJ DZIECI I MŁODZIEŻY


KONKURS CZYTELNICZO-PLASTYCZNY DLA KLAS  I-III

Biblioteka szkolna  i p. H.  Moczyńska organizują  konkurs plastyczny o Kubusiu Puchatku. Prace należy dostarczyć do czwartku 15.11.2018 r. do p. Moczyńskiej.

Dnia 20.11.2018 na czwartej godzinie lekcyjnej w świetlicy szkolnej odbędzie się konkurs wiedzy o bohaterze powieści A. A. Milne Kubusiu Puchatku. Klasy wystawią drużyny czteroosobowe, które będą odpowiadać na pytania poświęcone bohaterowi książki „Przygody  Kubusia Puchatka”.


PAŹDZIERNIK 2018 – MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

Święto zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (ang. International Association of School Librarianship) w 1999 r. Najpierw był to jeden dzień, a od 2008 r. – cały październik.

Święto ma na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły oraz w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.

Hasło tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmi:

 „Książka to przyszłość”.

Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia biblioteki, zapoznania się z nowościami wydawniczymi oraz do korzystania ze zbiorów. W ramach obchodów nasza  biblioteka organizuje  :

 • Konkurs na  „Najlepszego Czytelnika Miesiąca Październik”
 • Akcja pt. „Książkowa lista przebojów”
 • Konkurs pięknego czytania
 • Warsztaty literacko-plastyczne  „Mirabelka- kiełkująca historia 100licy”

Biblioteka szkolna zaprasza do udziału w głosowaniu na książkę, którą warto przeczytać i polecić innym czytelnikom.

Głosowanie będzie odbywało się w bibliotece. Na kartce należy zapisać imię i nazwisko autora, tytuł książki oraz swoje imię i nazwisko. Spośród uczniów biorących udział w głosowaniu, wylosowany zostanie zwycięzca, który otrzyma nagrodę.

Polecana przez laureata książka zostanie zakupiona do biblioteki (jeśli nie ma jej w księgozbiorze) i opatrzona dedykacją zwycięzcy.


   Z WIZYTĄ W BULERBYN

W świątecznej atmosferze klasa III b zagościła w szkolnej bibliotece na zajęciach poświęconych książce Astrit Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”. Uczniowie w czterech grupach zmagali się z różnymi zadaniami związanymi z lekturą. Musieli rozwiązać krzyżówkę sprawdzającą treść książki, wykreślić nazwy kociąt, wypisać mieszkańców zagród , odpowiedzieć na pytania oraz rozwiązać zadanie matematyczne związane z zajęciami bohaterów.Zabawa była doskonała, pełna rywalizacji . Grupa, która zdobyła największą ilość punktów otrzymała nagrodę w postaci celujących ocen. Nad całością czuwały panie Grażyna Wyszkowska i p. Aneta Chadryś.

 


  Światowy Dzień Pluszowego Misia  

Z okazji Dnia Pluszowego Misia biblioteka szkolna zorganizowała konkurs plastyczny dla uczniów klas I-III „Mój miś”. Przy ocenianie prac jury brało pod uwagę: kreatywność i samodzielność . Na konkurs wpłynęło 50 prac, które wykonane były różnymi technikami, najwięcej prac przygotowała klasa III b, bo aż 24. Najlepsze prace można oglądać w bibliotece i na wystawie na korytarzu I piętro. Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali słodki upominek, a laureaci dyplomy i książki. Nagrody ufundowała Rada Rodziców. I miejsce zajęli: Julia Tomko, Fabian Strankowski, Oliwia Maluchnik II miejsce : Dominik Szałata, Franek Papliński, Magda Wieczorkowska, Kinga Woźniak III miejsce: Amelia Pyrka, Bartosz Zawadzki Rymsza, Sandra Milewska, Daria Hartkiewicz.


KOT W BUTACH

Dnia 6 listopada Pani  Grażynka Wyszkowska,  w ramach rozwijania kompetencji czytelniczych, przeczytała  uczniom klasy I B orginalną bajkę Charles Perrault pt. „Kot w butach”. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali przygód kota i jego pana. Na zakończenie zajęć dzieci odpowiadały na pytania dotyczące usłyszanego tekstu.  Bajka bardzo  się spodobała, niejedno z dzieci sięgnie  po tą książkę, w naszej bibliotece znajdują się różne przekłady bajki. 

 


27 października 2017 r. odbył się w bibliotece szkolnej „Konkurs pięknego czytania”. Celem konkursu jest promocja czytelnictwa, budzenie wśród uczniów zainteresowań właściwą literaturą dziecięcą, prezentacja własnych umiejętności i porównywanie ich z umiejętnościami innych oraz kształtowanie pięknego czytania.

Do konkursu przystąpiły dzieci z klas II-III, które zostały wytypowane przez swoich wychowawców. Każdy uczestnik konkursu miał wybrać książkę ze zbiorów biblioteki i zaprezentować jej fragment. Podczas czytania podlegały ocenie: płynność i bezbłędność czytania, dykcja oraz interpretacja czytanego tekstu. Dzieci były oceniane przez jury : panią Grażynę Wyszkowską i panią Marzenę Jakubowską.

I miejsce zajęła Joanna Radawiec ( kl. III a), która czytała „Śnieżkę” braci Grimm, II miejsce Nikola Kras ( kl. III b) z tekstem „Purpurowe gniazdo” Bożeny Kraczkowskiej, a III miejsce przypadło Darii Cabaj (kl. II a) , zaprezentowała „Asiunię” Joanny Papuzińskiej.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali słodki poczęstunek, a laureaci dostali nagrody książkowe.

 


POZYSKALIŚMY FUNDUSZE W RAMACH NARODOWEGO PROGRAMU 

ROZWOJU CZYTELNICTWA

Nasza szkoła pozyskała 15 000 zł na zakup książek do biblioteki szkolnej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” jest uchwalonym przez Radę Ministrów programem wieloletnim, mającym na celu poprawę stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek jako lokalnych ośrodków życia społecznego. Cel ten realizowany jest przez finansowe wsparcie modernizacji, budowy lub przebudowy placówek bibliotecznych oraz bieżące uzupełnianie zbiorów bibliotek.

Priorytet 3 ma na celu rozwijanie i wzmocnienie zainteresowań oraz aktywności czytelniczej uczniów poprzez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.


REDAGOWANIE GAZETKI SZKOLNEJ „COSIK”

Od września 2016r. w bibibliotece szkolnej redagowana jest gazetka  „Cosik”, a jej przygotowaniem zajmują się uczennice kl. VI:  Agata Ożga, Patrycja Sobiecka, Natalia Pruszyńska, Aleksandra Domaszczyńska, Julia Pietkiewicz. Opiekunem naszych szkolnych redaktorech jest p. Grażyna Wyszkowska

gazetka szkolna Cosik – miesiąc styczeń

gazetka szkolna Cosik cz.2

gazetka szkolna Cosik – miesiąc luty


SZKOLNY KONKURS CZYTELNICZO  -  PLASTYCZNY

„Ilustracja do twórczości Juliana Tuwima”

W grudniu 2016r. został przeprowadzony szkolny konkurs czytelniczo – plastyczny pt. „Ilustracja do twórczości Juliana Tuwima”. Konkurs zorganizowały panie: Grażyna Wyszkowska i Dorota Mendala. Celem konkursu była aktywizacja dzieci i młodzieży do kreatywnego myślenia, rozwijania wyobraźni i umiejętności manualnych. Głównym jednak celem było zachęcenie uczniów do czytelnictwa. Przedmiotem konkursu było zaś samodzielne wykonanie w formie przestrzennej lub płaskiej pracy plastycznej o tematyce związanej z twórczością J. Tuwima. Poniżej przedstawiamy wyniki konkursu:

Oddziały Przedszkolne: I miejsce – Maja Roguszka II miejsce – Emilia Dolińska i Oliwia Maluchnik III miejsce – Aleksandra Kłaczko Klasy I – III I miejsce – Magdalena Wieczorkowska, Paulina Bajdziak II miejsce – Jan Łozowski i Alicja Tymecka III miejsce – Hubert Łapuć Wyróżnienie: Szymon Ruszczyk i Bartek Popowski Klasy IV – VI I miejsce – Karol Stefański II miejsce – Laura Roguszka III miejsce – Marta Jabłońska i Olga Łozowska Wyróżnienie: Amelia Wojciechowska i Aleksandra Czerwińska


KONKURS WIEDZY O HENRYKU SIENKIEWICZU

21 grudnia 2016 r. z okazji „Roku Henryka Sienkiewicza w bibliotece szkolnej odbył się konkurs wiedzy o najbardziej znanym polskim pisarzu. Celem konkursu było sprawdzenie wiedzy na temat życia i twórczości autora Trylogii, rozbudzenie zainteresowania twórczością pisarza, kształcenie uczuć patriotycznych, kojarzenie bohatera z utworem H. Sienkiewicza. Do konkursu przystąpili uczniowie klas V. Ich zadaniem było rozwiązanie krzyżówki związanej z lekturą „W pustyni i w puszczy” oraz udzielenie odpowiedzi na 20 pytań związanych z życiem i twórczością H. Sienkiewicza.Najwięcej punktów zdobyła Aleksandra Czerwińska i zajęła I miejsce, II miejsce otrzymał Patryk Lender a III Maciek Makowski. Gratulujemy i życzymy powodzenia w następnych konkursach.


 KONKURS CZYTELNICZY „DZIECI Z BULLERBYN”

14 grudnia 2016 r. uczniowie klasy III b zmagali się w konkursie czytelniczym „Dzieci z Bullerbyn”. Panie Grażyna Wyszkowska i Barbara Graczyk przygotowały zestaw różnych zadań związanych z lekturą trzecioklasistów. Trzeba było rozwiązać krzyżówkę, nazwać domy, w których mieszkali bohaterowie powieści, wskazać właściwą kolejność wydarzeń. Uczniowie zostali podzieleni na sześć zespołów. Najwięcej punktów zdobyła grupa w składzie: Szymon Drewniak, Oskar Łabanowski, Mateusz Mikołajczyk, Aleksander Wojciechowski.


Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE POWIATOWEJ W KĘTRZYNIE

W Tygodniu Bibliotek w dniach 9-15.10.2016 r., którego hasłem było; Biblioteka Inspiruje; w PBP na zajęciach czytelniczo-plastycznych z Picture book’ ami, kreatywnymi książkami spotkały się dzieci z klas młodszych II – III klasy (70 osób) Szkoły Podstawowej nr 3 w Kętrzynie. Uczestniczyły one w zajęciach pt.: Picture Book – co takiego? Uczniowie dowiedzieli się, że Picture book’i, to książki, w których tekst i obraz pełnią równorzędna rolę, a odbiorca w trakcie czytania staje się ich współtwórcą. Wprowadzeniem do tematu była pogadanka o roli ilustracji w książce dla dzieci. Dzieci miały okazję obejrzeć książki, w których obrazki zostały wykonane różnymi technikami i stanowiły nadrzędną lub podrzędną funkcję względem tekstu. Zauważyły że istotną rolę odgrywają kolory, kształty, a także tonacja, która wprowadza czytelnika w odpowiedni nastrój. Czytane książki obrazkowe Iwony Chmielewskiej „Cztery zwykłe miski” i „Kłopot” rozwinęły w nich fantazję i kreatywność .Następnie przy pomocy czterech papierowych misek tworzyły rozmaite przedmioty i postacie, które zmieniały kształty i miejsce. W ten sposób dziecięca czapka w jednej chwili zmieniła się w biedronkę, a słońce w półksiężyc, samochody łódki, rakiety, kwiaty. Plama zamieniła się rakietę, motyla. Pomysłów było bez liku! Uczestnicy zajęć mogli również porównać swoje propozycje z tymi, których użyła autorka w swoich książkach. Zwieńczeniem zajęć było wykonanie ilustracji do tekstu czytanych książek oraz ilustracji do swoich picture book’ów. Oto prace uczniów: 


„KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ”

W roku szkolnym 2015/2016 nasza szkoła realizować będzie program „Książki naszych marzeń”. Umożliwi on zakup książek do bibliotek szkolnych, w celu promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijania ich kompetencji i zainteresowań czytelniczych.

Za pieniądze z programu biblioteki szkolne będą kupować książki, które nie są podręcznikami. Na zakup książek będą mieli wpływ uczniowie, czyli mają to być lektury, którymi autentycznie są zainteresowani, bliskie ich doświadczeniom w poznawaniu i rozumieniu współczesnego świata. Książki te swoją fabułą powinny rozbudzać ciekawość młodego czytelnika otaczającą go rzeczywistością i inspirować do twórczego działania.

W ramach programu przewidziana jest także współpraca bibliotek szkolnych z bibliotekami publicznymi i publicznymi bibliotekami pedagogicznymi.

Podstawowym rezultatem programu ma być trwałe zainteresowanie młodych ludzi czytaniem. Aby tak się stało, muszą doświadczyć przyjemności z czytania, odkryć w nim atrakcyjny sposób zdobywania wiedzy o świecie, rozwijania zdolności i zainteresowań, a także spędzania wolnego czasu…

W ramach realizacji tego programu przewidziane jest:

 • organizowanie konkursów czytelniczych,
 • udział w konkursach międzyszkolnych,
 • imprezy czytelnicze,
 • lekcje biblioteczne,
 • udział w akcji Cała Polska czyta dzieciom,,
 • współpraca z Biblioteką Miejską w Kętrzynie,
 • wypożyczanie książek na święta i ferie.

KONKURS CZYTELNICZO – PLASTYCZNY „KSIĄŻKA Z WAKACJI”

Biblioteka szkolna ogłosiła we wrześniu konkurs czytelniczo – plastyczny dla klas III – VI pt. „Książka z wakacji”.  Uczniowie mieli wykonać prace plastyczne, których tematem będą bohaterowie książek, towarzyszący dzieciom w czasie wakacji. Dzięki pomocy pani Doroty Mendala uczniowie wykonali ciekawe ilustracje. Nagrodzono prace, przy których uczniowie wykazali się inwencją twórczą i pomysłem. Organizatorzy konkursu mają nadzieję, że dzięki wystawie wyróżnionych prac inni uczniowie sięgną po nowe, nieznane im książki.

Grażyna Wyszkowska

Uczniowie nagrodzeni w konkursie „Książka z wakacji”: Olga Łozowska Laura Roguszka Krzysztof Pastuszuk Jakub Nykiel Patrycja Sobiecka Oliwia Styga Hanna Lender Paulina Maluchnik Patrycja Pyrka Anna Wyszkowska Dominika Graczyk Dominika Modzelewska

Gratulujemy!


KONKURS  PIĘKNEGO CZYTANIA

W dniu 10 marca 2015r. w świetlicy szkolnej odbył się konkurs pięknego czytania. W konkursie brały udział dzieci z klas I-III. Dzieci czytały wybrane przez siebie fragmenty bajek. Pierwsze miejsce zdobyły dwie uczennice – Julia Marcinkiewicz z klasy III i Olga Łozowska z klasy II. Drugie miejsce uzyskała Laura Roguszka z klasy II, a trzecie Oliwia Wujko – Budzińska z klasy III. Laureaci konkursu otrzymali nagrody książkowe, a wszyscy uczestnicy dyplomy. Konkurs przygotowała pani Grażyna Wyszkowska – bibliotekarz szkolny i pani Iwona Adamczyk – wychowawca świetlicy.

Dnia 18.02.2016r. odbył sie konkurs pięknego czytania. W konkursie wzięły udział dzieci z klas I – III. W kategorii klas pierwszych pierwsze miejsce zajął Jan Łozowski z klasy IB. W kategorii klas drugich pierwsze miejsce zajęła Milena Małż z klasy IIA. W kategorii klas trzecich pierwsze miejsce zajęła Olga Łozowska. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.