DORADZTWO ZAWODOWE

Plakat Oferta Szkoły


OFERTA ZESPOŁU SZKÓŁ ELEKTRONICZNYCH I TELEKOMUNIKACYJNYCH W OLSZTYNIE

ELEKTRONIK_2021_notatki


OFERTA WOJSKOWEGO OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO LICEUM INFORMATYCZNEGO W WARSZAWIE

List promocyjny


OFERTA EDUKACYJNA I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO IM. W. KĘTRZYŃSKIEGO W KĘTRZYNIE

Rekrutacja 2021/2022
I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. W. KĘTRZYŃSKIEGO W KĘTRZYNIE


OFERTA EDUKACYJNA ZSCKR W KAROLEWIE

Plakat promocyjny ZSCKR w Karolewie 2021


OFERTA EDUKACYJNA ZESPOŁU SZKÓŁ IM. MACIEJA RATAJA W RESZLU

plakat projekt

LEKCJA DORADZTWA ZAWODOWEGO W CENTRUM KSZTAŁCENIA PRAKTYCZNEGO

W dn. 22.11.2019r. klasa 7a wraz z p. Dorotą Sterniak w ramach zajęć doradztwa zawodowego  odwiedziła Centrum Kształcenia Praktycznego przy ul. Wojska Polskiego. Uczniowie obejrzeli miejsca, gdzie odbywają praktyki uczniowie uczący się w Powiatowym Centrum Edukacyjnym i Zespole Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie. W CKP „praktykują” m.in. przyszli mechanicy samochodowi, budowlańcy, elektrycy, informatycy i ekonomiści. Ilość urządzeń, narzędzi i innego niezbędnego do praktyk sprzętu zrobiła wrażenie na uczniach naszej szkoły, którzy za rok będą musieli podjąć decyzję o wyborze szkoły i zawodu.


DZIEŃ OTWARTY WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO ODDZIAŁU STRAŻY GRANICZNEJ I CENTRUM SZKOLENIA SG.

W dn. 05.04 klasy 8a i 8b pod opieką p. Marty Łozowskiej i p. Doroty Sterniak uczestniczyły w dniu otwartym Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej i Centrum Szkolenia SG. Uczniowie podczas wizyty obejrzeli pokaz sprzętu techniki specjalnej, sprzęt służbowy funkcjonariuszy, wystawę historyczną oraz pokaz tresury psa służbowego o imieniu Diament z Placówki Straży Granicznej w Barcianach. W formie prezentacji przybliżono specyfikę  służbą w formacji oraz przedstawiono poszczególne etapy kwalifikacyjne i wręczono materiały informacyjne.


LEKCJA DORADZTWA ZAWODOWEGO W MŁODZIEŻOWYM CENTRUM KARIERY OHP

W dn. 1 i 2 kwietnia klasy ósme odbyły nietypową lekcję doradztwa zawodowego. W Młodzieżowym Centrum Kariery Ochotniczych Hufców Pracy spotkały się z doradcą zawodowym p. Łukaszem Żebrowskim.  Tematem spotkania były „Dokumenty aplikacyjne”. Uczniowie w przyszłości chcąc wziąć udział w naborze w celu podjęcia pracy, będą musieli złożyć dokumenty aplikacyjne- CV i list motywacyjny. Prezentacja komputerowa i cenne uwagi p. Żebrowskiego będą bardzo pomocne w napisaniu tych ważnych dokumentów, które są przecież elementem autoprezentacji.


KLASY ÓSME Z WIZYTĄ W ZESPOLE SZKÓŁ im. MACIEJA RATAJA w RESZLU

W dn. 28.03 klasy 8a i 8b udały się wraz z opiekunkami p. B. Jaremko i p. D. Sterniak na dzień otwarty Zespołu Szkół im. Macieja Rataja w Reszlu. Celem wyjazdu było poznanie oferty edukacyjnej i zasobów szkoły. Dzień otwarty w ZS obfitował w liczne atrakcje: pokaz strażacki z udziałem uczniów szkoły, pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej, zumba, gra „poszukiwacze fantów”, pokaz fryzjerski, rozgrywki komputerowe w CS oraz kiełbaski z grilla i słodki poczęstunek. Połączenie autobusowe z Kętrzynem jest bardzo dobre, ale szkoła dysponuje internatem, w którym zamieszkują uczniowie, którzy nie chcą na co dzień dojeżdżać. Niewątpliwie, atutem szkoły są atrakcyjne wyjazdy zagraniczne na praktyki, w ramach projektu ERASMUS PLUS i bogate zaplecze dydaktyczne. Nasi uczniowie mają jeszcze czas, aby podjąć tę ważną decyzję o wyborze kierunku kształcenia. Ale czas szybko  mija i wkrótce  będą musieli dokonać wyboru.


WYCIECZKA ZAWODOZNAWCZA DO BARTOSZYC

W dn. 26 marca klasy 8a i 8b pod opieką p. Barbary Jaremko i p. Doroty Sterniak w ramach  programu DORADZTWA ZAWODOWEGO „Laboratorium. Mój profil” odwiedziły producenta mebli tapicerowanych w Bartoszycach NOVA MAZUR DESIGN. „Laboratorium. Mój profil” to program wspomagania uczniów w wyborze zawodu, realizowany w ramach obowiązkowych zajęć doradztwa zawodowego. Koordynatorem programu jest w naszej szkole p. Dorota Sterniak. Dzięki przystąpieniu szkoły do programu wspieranego przez Kuratorium Oświaty w Olsztynie, uczniowie mogą korzystać z bezpłatnego transportu, finansowanego przez organ prowadzący – Gminę Miejską Kętrzyn. Podczas wizyty w ogromnym i nowoczesnym zakładzie produkującym meble tapicerowane na rynek niemiecki, uczniowie poznali linię produkcyjną i etapy powstawania mebli oraz czynności wykonywane przez szwaczkę maszynową, tapicera oraz inne stanowiska pracy związane z tworzeniem mebla. Mieli okazję zobaczyć modne i funkcjonalne kanapy, nawet takie z wbudowanym oświetleniem i nagłośnieniem. Oczywiście uczniowie nie tylko oglądali kanapy, ale również testowali ich wygodę. Poznając stanowiska pracy i czynności wykonywane przez pracowników linii produkcyjnej, uczniowie mogli zadać sobie pytanie: czy to jest praca, którą chciałbym wykonywać w przyszłości? Celem programu jest bowiem pomoc ósmoklasistom w podjęciu trudnej decyzji o wyborze szkoły i zawodu.


LEKCJE DORADZTWA ZAWODOWEGO W POWIATOWYM URZĘDZIE PRACY

Klasy 8a i 8b w dn. 11 i 12 marca wraz ze szkolnym doradcą zawodowym p. Dorotą Sterniak  na lekcje doradztwa  zawodowego udały się do Powiatowego Urzędu Pracy. W urzędzie p. Elżbieta Rypina przeprowadziła z uczniami zajęcia o tematyce „Lokalny i ponadlokalny rynek pracy”. Pracownica PUP omówiła cele funkcjonowania instytucji, proponowane przez urząd formy pomocy osobom bezrobotnym, wyjaśniła komu przysługuje status osoby bezrobotnej i co to jest rynek pracy. Prowadząca przekazała również uczniom ważne informacje tzw. barometr zawodów. Uczniowie dowiedzieli się dla których  zawodów jest najwięcej propozycji pracy na rynku lokalnym i ponadlokalnym oraz które zawody nie cieszą się zapotrzebowaniem pracodawców. Są to niezwykle ważne informacje, które uczniowie powinni wziąć pod uwagę wybierając ścieżkę kształcenia i zawód.